fbpx

Drewno z konopi może uratować dęby (i inne drzewa)

Wiemy, jak wielkim problemem jest obecnie deforestacja. Jest to zjawisko dotykające zarówno Polskę, jak i świat. Tymczasem nie wykorzystujemy alternatywnego, łatwo dostępnego źródła surowca do produkcji papieru, a nawet pełnowartościowego substytutu drewna, czyli konopi. Są one bardziej wydajne z hektara, jeśli chodzi o produkcję papieru, a przede wszystkim szybciej rosną.

Amerykańska firma HempWood rozpoczęła w 2018 roku produkcję drewna z konopi. Parametry tego materiału są zbliżone do drewna dębowego, na które jest duże zapotrzebowanie, w skutek czego, ten gatunek drzew jest zagrożony wyginięciem.

Atutem konopi w porównaniu z dębiną jest to, że drewno z konopi jest 20% twardsze. O stukrotnie szybszej wegetacji konopi (6 miesięcy) nie wspominając..

Technologia opiera się na metodzie stosowanej przez Chińczyków w przemyśle bambusowym, oraz na autorskiej technologii właściciela HempWood. Greg Wilson ma 14-letnie doświadczenie w branży drzewnej.

Nowa fabryka Wilsona posiada zaplecze w postaci 16 tysięcy hektarów upraw konopi w stanie Kentucky. Władze tego stanu mają duże ambicje związane z przemysłem konopnym.

HempWood produkuje deski, podłogi, deski do krojenia i deskorolki tańsze i lepsze od dębowych.

Hasłem reklamowym producenta jest: „Oak Is Out. Hemp Is In” czyli dąb wychodzi (z użycia), konopie wchodzą. Idea wydaje się być godną naśladowania.

 

Źródło: faktykonopne.pl

Opracowanie: Marek P

Dodaj komentarz