fbpx

Zniszczona przez sztormy, malownicza plaża nad Bałtykiem zostanie odbudowana

Mamy dobrą wiadomość dla turystów, którzy uwielbiali wylegiwać się latem na plaży w gdyńskim Orłowie, w pobliżu słynnego klifu. Plaża, która zniknęła wraz z potężnymi zimowymi sztormami, zostanie odbudowana.

Potężne wichury na przełomie stycznia i lutego, podczas których porywy wiatru osiągały nawet 110 km/h, spowodowały przypływ sztormowy i zalanie plaży. Do Klifu Orłowskiego nie sposób było dojść suchą nogą. W dodatku groziło jego ponowne osunięcie.

Po wypłukaniu znacznych ilości piasku, gdy poziom morza opadł, plaża nie wróciła już do dawnego stanu. Dlatego urzędnicy planują prace związane z tzw. refulacją, a więc przetransportowaniu piasku z dna morskiego na plażę, aby ją poszerzyć.

Największa w historii Orłowa refulacja zostanie przeprowadzona w czerwcu i wówczas na kilometrowym odcinku od orłowskiego molo do Sceny Letniej Teatru Miejskiego trzeba się spodziewać utrudnień, ponieważ poszczególne fragmenty plaży mogą być zamykane dla turystów.

Przy sprzyjającej pogodzie, odbudowa wybrzeża skończy się jeszcze przed wakacjami, jednak w przypadku sztormowej aury może się przedłużyć na pierwsze dni lipca.

Dodatkowo przygotowywany jest projekt trwałego zabezpieczenia tego odcinka wybrzeża przed działalnością morza w obliczu zmian klimatycznych i podnoszenia się poziomu Bałtyku. Mają zostać wzniesione progi podwodne, które ograniczą impet sztormowych fal.

 

 

Dodaj komentarz