fbpx

Spadające gwiazdy i zaćmienie Księżyca. Nocne majowe niebo zapowiada się obiecująco

Miłośnicy nocnego nieba będą mieli w maju kilka ciekawych zdarzeń do obserwacji. W tym miesiącu wystąpi zaćmienie Księżyca, deszcz meteorów, a także koniunkcja dwóch planet.

Majowe noce stają się coraz cieplejsze, zachęcając do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Także nocami panują bardziej sprzyjające warunki, zachęcające do obserwacji nieba. Tegoroczny maj będzie obfity w astronomiczne atrakcje.

Maksimum roju eta Akwarydów

W nocy z 5 na 6 maja czeka nas maksimum meteorów z roju eta Akwarydów. Według organizacji naukowej American Meteor Society, mieszkańcy północnej półkuli – a więc także i Polski – będą mogli zobaczyć około 10-30 przelatujących obiektów w ciągu godziny. Jeśli jednak warunki atmosferyczne nie będą sprzyjające, aktywny rój będzie można obserwować jeszcze kolejnej nocy oraz w drugim tygodniu maja.

Zaćmienie Księżyca. Czy będzie widoczne w Polsce?

W maju nastąpi także całkowite zaćmienie Księżyca. W nocy z 15 na 16 maja Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii. Całkowite zaćmienie to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk, a jego obserwacja nie wymaga użycia specjalnego sprzętu. Niekiedy nazywane jest także „krwawym Księżycem”, ponieważ w kulminacyjnym momencie, Księżyc przybiera ciemnoczerwoną lub rdzawopomarańczową barwę.

Gdzie zaćmienie będzie widoczne? Najlepsze warunki do podziwiania go będą mieli mieszkańcy wschodnich regionów Ameryki Północnej oraz Ameryki Południowej. W Europie, w tym także i w Polsce, zaćmienie będzie widoczne częściowo podczas zachodu Księżyca. Zjawisko nie będzie widoczne w Azji oraz Australii.

Druga okazja w tym roku na podziwianie zaćmienia Księżyca nastąpi w listopadzie. Wtedy jednak mieszkańcy Polski obejdą się smakiem.

Mars i Jowisz blisko siebie

Już za cztery tygodnie warto będzie skierować swoje oczy na Marsa i Jowisza, które ustawią się bardzo blisko siebie na nocnym niebie. Od 28 do 30 maja będziemy mogli dostrzec koniunkcję obu planet. Najmniejszą odległość osiągną 29 maja.

Eksperci polecają, by obserwacje prowadzić około godziny przed wschodem Słońca. Na ogół do obserwacji nie potrzeba teleskopu, ale by mieć lepsze widoki, warto zaopatrzyć się przynajmniej w lornetkę.

One thought on “Spadające gwiazdy i zaćmienie Księżyca. Nocne majowe niebo zapowiada się obiecująco

Dodaj komentarz