fbpx

Magazyn zielonej energii. Innowacyjna “bateria piaskowa” ogrzewa małe miasto

Pewne miasto w Finlandii wykorzystuje piasek do magazynowania ciepła z odnawialnych źródeł energii, aby zapewnić ogrzewanie domów podczas zimy.

Ogrzewanie wodne może zmagazynować ciepło tylko do 100°C, podczas gdy piasek daje możliwość osiągnąć 500°C.

Dziesiątki tysięcy metrów sześciennych piasku są ogrzewane dzięki wytwarzaniu energii elektrycznej przez panele słoneczne lub turbiny wiatrowe. Piasek pakowany szczelnie w izolowane silosy może zachować ciepło na długie miesiące bez jego utraty. Dla Finów, u których zima trwa aż 5 miesięcy, jest to istotne odciążenie sieci energetycznej.

Firma stojąca za tą innowacją, która może również wykorzystywać ciepło do wytwarzania energii elektrycznej oraz ogrzewania domów, nazywa się Polar Night Energy, a pierwszy komercyjny magazyn ciepła oparty na piasku został już zakupiony i uruchomiony przez Vatajankoski, przedsiębiorstwo energetyczne z zachodniej Finlandii.

Obecnie instalacja jest przygotowana do pierwszej komercyjnej zimy w sieci ciepłowniczej Vatajankoski w Kankaanpää w Finlandii. Magazyn ma moc grzewczą 100 kilowatów i pojemność 8 megawatogodzin.

Dla rządów państw europejskich, znajdujących się w środku pełnego kryzysu energetycznego, technologia piaskowa ma kilka atrakcyjnych elementów, takich jak koszt inwestycyjny poniżej 10 euro za kilowatogodzinę pojemności, niewielkie lub zerowe emisje czy materiały niebezpieczne oraz minimalne, zautomatyzowane koszty eksploatacji.

BBC donosi, że fińskie władze energetyczne chcą skalować rozwiązanie z 8MWh do 8GWh.

Ta innowacja jest częścią inteligentnej i zielonej transformacji energetycznej. Magazyny ciepła mogą znacząco pomóc w zwiększeniu przerywanych źródeł odnawialnych w sieci elektrycznej – powiedział Markku Ylönen, współzałożyciel Polar Night Energy. -Jednocześnie możemy gruntownie wykorzystać ciepło odpadowe do poziomu użytkowego, aby ogrzać miasto. Jest to logiczny krok w kierunku produkcji ciepła bez spalania.

I jest to idealny czas na takie innowacje, ponieważ niedawna decyzja rządu Finlandii o przystąpieniu do NATO sprawiła, że stracili oni cały dostęp do rosyjskiego gazu ziemnego, standardowego źródła energii do ogrzewania domów.

Zobacz specjalny raport BBC:

Źródło: Good News Network

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

 

Dodaj komentarz