fbpx

Poród w wodzie. Wyraźne korzyści dla matek i maluchów

Poród w wodzie przynosi “wyraźne korzyści” dla zdrowych mam i ich nowo narodzonych dzieci. Ostatnie badania wykazały, że narodziny w wannie skutkują mniejszą liczbą interwencji medycznych i komplikacji podczas i po porodzie niż poród standardowy.

Poród w wodzie polega na wykorzystaniu basenu porodowego do osiągnięcia relaksu i złagodzenia bólu, albo poprzez wychodzenie  z basenu na czas porodu, aby noworodek mógł zaczerpnąć powietrza,  albo pozostając w basenie porodowym i wyprowadzając dziecko na powierzchnię, aby zaczęło oddychać.

Duży przegląd 36 wcześniejszych badań wykazał również, że poród w wodzie “znacząco zmniejszył” użycie znieczulenia zewnątrzoponowego, wstrzykiwanych opioidów, a także bólu i silnego krwawienia po porodzie.

Badacze chcieli porównać zakres interwencji medycznych potrzebnych podczas i po porodzie pomiędzy dwoma różnymi rodzajami porodów w wodzie oraz sprawdzić, czy wyniki różnią się pomiędzy porodem w wodzie a standardową opieką nieobejmującą basenu porodowego.

Przeanalizowali 36 wcześniejszych badań, opublikowanych w latach 2000-2021, obejmujących ponad 150 000 kobiet.

Badania obejmowały szereg interwencji i wyników, takich jak wywołany poród; sztuczne wybicie wód; użycie znieczulenia zewnątrzoponowego; przyjęcie na intensywną terapię i karmienie piersią.

Autor prowadzący, dr Ethel Burns z Oxford Brookes University, powiedział, że analiza danych wykazała, że poród w wodzie, niezależnie od tego, czy kobiety rodzą w basenie, czy poza nim, “ma wyraźne korzyści dla kobiet” na oddziałach położniczych, gdzie odbywa się większość porodów i gdzie interwencje opieki zdrowotnej i komplikacje są bardziej prawdopodobne niż na oddziałach prowadzonych przez położne.

Zwiększył się też poziom satysfakcji matek, a także szanse na to, że wrócą do domu z nieuszkodzonym kroczem.

Skutkowało to również mniejszą liczbą zabiegów augmentacji, episiotomii i wymagań dotyczących farmakologicznej analgezji.

Wyniki badań wykazały, że wśród porodów w wodzie było więcej przypadków przerwania pępowiny, ale wskaźnik ten był nadal niski: 4,3 na 1000 porodów w wodzie w porównaniu z 1,3 na 1000 porodów przy standardowej opiece. Badacze zasugerowali, że może to być związane z ciągnięciem za pępowinę, gdy noworodek jest wynurzany z wody.

Zanurzenie w wodzie zapewnia korzyści dla matki i noworodka, gdy jest stosowane w warunkach położniczych, co sprawia, że zanurzenie w wodzie jest mało zaawansowaną technologicznie interwencją poprawiającą jakość i satysfakcję. Jest to skuteczna metoda zmniejszania bólu podczas porodu, bez zwiększania ryzyka – powiedział dr Burns.

 

poród
Fot. Good News Network, rabble – CC license

 

TUTAJ przeczytasz inne wzruszające historie o porodach.

Źródło: Good News Network

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

 

Dodaj komentarz