fbpx

Dokąd na wakacje? Oto ranking stworzony przez miłośników jezior

Lubisz jeziora i marzą ci się tam wakacje, ale omijasz te największe z obawy przed tłumem turystów? Oto cztery urokliwe miejsca, które podbiły w tym roku serca miłośników jezior. Trzy z nich wciąż są kameralne i oferują wypoczynek w bliskim kontakcie z przyrodą.

Jezioro Solińskie

Liczy sobie 22 km2 i jest jeziorem o największej pojemności w całej Polsce. Jezioro Solińkie, bo o nim mowa, leży w województwie podkarpackim w pobliżu miejscowości Solina i znane jest dzięki zaporze wodnej powstałej w 1968 r. Linia brzegowa Jeziora Solińskiego pełna jest zatoczek, strumyków i ujść stanowiąc tym samym schronienie dla bogatej fauny wodnej. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie przyjezdnych, wokół zbiornika powstało kilka ośrodków turystycznych, w tym popularne uzdrowisko Polańczyk.

wakacje
/Robert Neumann /Agencja FORUM

Jeziorak

Kolejnym jeziorem, które cieszy się coraz większym uznaniem wśród miłośników akwenów zamkniętych jest Jeziorak – jezioro rynnowe, najdłuższe w Polce i szóste w kraju pod względem wielkości. Jeziorak znajduje się na Pojezierzu Iławskim i jest połączone z Kanałem Elbląskim. Co ciekawe, właśnie tu rozgrywała się akcja popularnej książki Zbigniewa Nienackiego – „Nowe przygody Pana Samochodzika”.

wakacje
Widok na Jezioraka zapiera dech w piersiach. Fot. Stanislaw Bielski/REPORTER /Reporter

Śniardwy

Te mazurskie jezioro wciąż niezmiennie cieszy się sporą popularnością zarówno wśród przyjezdnych zza granicy jak i turytów z Polski. Położne w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich w dorzeczu Pisy, Śniardwy oferują bliski kontakt z przyrodą i atrakcyjne zaplecze turystyczne – w tym ośrodki wypoczynkowe, pola biwakowe i dostęp do sprzętu wodnego.

wakacje
Jezioro Śniardwy. Rafal JABLONSKI/East News /East News

Zalew Zegrzyński

W tym roku ten niepozorny, choć sztuczny akwen znalazł się poza podium najpopularniejszych jezior. Warto jednak o nim wspomnieć z dwóch powodów. Po pierwsze, Zalew Zegrzyński leży w Nieporęcie nieopodal Warszawy – umożliwia miejscowym szybki dojazd na weekend lub jeden dzień wypoczynku. Po drugie Zalew Zegrzyński oferuje dostęp do wielu atrakcji – na miejscu można uprawiać sporty wodne, wypożyczyć żaglówkę i skorzystać z czystej i zadbanej plaży.

wakacje
Co prawda Zalew Zegrzyński znalazł się poza podium rankingu, to wciąż cieszy się olbrzymią popularnością /Tomasz Jastrzębowski/REPORTER /Reporter

W rankingu popularności poza podium znalazły się również następujące akweny: Jezioro Białe, Jezioro Drawsko, Jezioro Międzybrodzkie, Jezioro Nyskie i Turawskie, Jezioro Maltańskie, Jezioro Wdzydze, Jezioro Czos oraz Jezioro Czyste.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  INTERIA.PL

Dodaj komentarz