fbpx

Najstarsze muzeum fotografii udostępnia swoje zbiory w internecie

 

George Eastman Museum zostało otwarte w 1949 roku. Jest to najstarsze i jedno z najbardziej obszernych fotograficznych archiwów na świecie. W jego zbiory liczą ponad 400 tysięcy zdjęć i negatywów, z okresu od wynalezienia fotografii w 1839 roku aż po dzień dzisiejszy. To także jedna z największych kolekcji dagerotypów, XIX-wiecznych zdjęć amerykańskiego Zachodu oraz fotografii Ansela Adamsa.

Można tam znaleźć prace ponad 8 tys. fotografów, wśród których rozróżniamy najbardziej rozpoznawalne nazwiska z historii fotografii, zarówno tej dawnej jak i współczesnej. Wystarczy chociażby wspomnieć takie postaci jak Henri Cartier-Bresson, Elliot Erwitt, Robert Frank, André Kertész, Steve McCurry czy Sebastiao Salgado. To także 28 tys. archiwalnych filmów i ponad 16 tys. obiektów ze świata filmu i fotografii.

Teraz dostęp do wyjątkowo bogatych zbiorów muzeum będzie możliwy przez internet. Niedawno uruchomiono specjalną platformę, która pozwala nam przeszukiwać archiwa według autora i rodzaju i klasyfikacji materiału. Na razie dostępnych do obejrzenia jest około 135 tys. zdjęć, jednak z każdym tygodniem internetowa kolekcja ma być aktualizowana o nowe pozycje. W ciągu najbliższych miesięcy pojawić ma się dostęp do materiałów filmowych, a zakończenie digitalizacji zbiorów planowane jest na 2019 rok.

Internetowa kolekcja dostępna jest tutaj

y3c9mte3mczjad01mtm_src_139315-photo-2-849x550

bdbb2e1fdde2ae8b

Źródło: fotopolis.pl

Dodaj komentarz