fbpx

Biblioteka Końca Świata już zbiera dane

Na norweskim archipelagu Svalbard na wyspie Spitsbergen realizowane są niesłychane projekty, dzięki którym ludzkość będzie mogła uchronić przyrodę i swój kulturowy dorobek przed ewentualną globalną katastrofą czy zagładą.

Na Spitsbergenie znajduje się już Globalny Bank Nasion. Przechowywane są w nim tysiące nasion roślin z całego świata. Teraz nieopodal niego otwarto Bibliotekę Końca Świata czy, jak kto woli, Światowe Archiwum Arktyczne. Przechowywane są tam w postaci analogowej najcenniejsze dzieła literackie.

Zapis dokonany został na specjalnej taśmie filmowej, dużo trwalszej niż wszystkie dostępne obecnie cyfrowe nośniki danych. W ten sposób będą mogły one przetrwać od 500 do nawet 1000 lat.

Wszystkie dzieła przechowywane są w specjalnym magazynie, ukrytym głęboko w kopalni, gdzie panuje wieczna zmarzlina i utrzymuje się stała temperatura od minus pięciu do minus dziesięciu stopni Celsjusza.

Udział w tym niezwykłym projekcie może wziąć każdy kraj świata. W tej chwili zmagazynowano dzieła literackie pochodzące z Norwegii, Brazylii i Meksyku, ale w kolejce ustawiły się już kolejne kraje.

 

 

 

Źródło: geekweek.pl

Dodaj komentarz