fbpx

W lutym instalujemy budki dla ptaków

Budki lęgowe, w których w tym roku zagnieżdżą się ptaki, należy zainstalować jeszcze w lutym. Najlepiej teraz, zanim przylecą z zimowiska szpaki, dudki, pleszki, muchołówki czy kopciuszki – powiedział PAP dr Marian Stój, ornitolog z Jasła.

Jak zaznaczył, „wieszając budki lęgowe, pomagamy ptakom; szczególnie tam, gdzie nie ma naturalnych dziupli”. „Dotyczy to głównie młodych sadów, lasów, czy miast” – wyjaśnił przyrodnik.

Zanim to uczynimy – zauważył dr Stój – „pamiętajmy, że w okolicach, gdzie występują kuny, wiewiórki lub popielice, otwór budki trzeba dodatkowo zabezpieczyć”.

Wieszamy w miejscach osłoniętych od wiatru i nadmiernego nagrzewania ich przez słońce. Dla sikor na wysokości ok. dwóch metrów od ziemi, szpaków cztery-sześć metrów, a dla sów osiem-dziesięć metrów. „Z kolei dla kopciuszka i muchołówki szarej wieszamy budki półotwarte najlepiej na budynkach pod okapem dachu” – podkreślił ornitolog.

Dodał, że „najlepszym materiałem budowlanym są deski drzew iglastych”.

W ocenie przyrodnika „korzystniej jest jednak budki powiesić jesienią”. „Chodzi o to, żeby ptaki je odnalazły oraz przyzwyczaiły się do ich wyglądu” – powiedział przyrodnik.

Budki lęgowe można przymocować na drzewach, budynkach, żerdziach, czy słupach.

Sztuczne gniazda dla ptaków człowiek budował od zarania dziejów. W XIX stuleciu pojawiły się konstrukcje ułatwiające gniazdowanie ptakom głównie w celach poznawczych i estetycznych. Wtedy śpiew ptaków przy budkach umilał ludziom życie.

Natomiast w kolejnym wieku budki lęgowe wieszano przede wszystkim dla ochrony lasów i sadów przed szkodliwymi owadami, które ptaki zjadają. „Z kolei obecnie budki wiesza się dla ochrony ptaków, gdyż coraz mniej jest starych dziuplastych drzew. Wieszamy je również dla pięknego śpiewu ptaków” – zauważył dr Stój.

Źródło: Alfred Kyc, naukawpolsce.pl

One thought on “W lutym instalujemy budki dla ptaków

Dodaj komentarz