fbpx

Mieszkańcy meksykańskiego Cherán wyrzucili polityków i zakazali działalności partiom politycznym

Mieszkańcy meksykańskiego Cherán wyrzucili polityków i zakazali działalności partiom politycznym. Teraz rządzą sami. – To eksperyment, który może być inspiracją – zapewniają.

Politycy zniknęli z Cherán siedem lat temu. A wraz z nimi:

Plakaty z ich fałszywymi uśmiechami; konszachty z narcotraficantes – kartelami narkotykowymi; lepkie ręce; obietnice bez pokrycia; intrygi, wyborcze urny schowane są na strychu dawnego urzędu miasta. A siedziby partii zmieniły się w sklepy.

Enedino Santaclara Madrigal recytuje to wszystko jednym tchem. Ma 67 lat, kapelusz z szerokim rondem i kowbojską kamizelkę. Przez ponad 30 lat uczył dzieci w szkole podstawowej. Dziś jest najstarszym z dwunastu członków consejo major, rady głównej, która zarządza miastem. Obok niego w radzie zasiada jeszcze pięciu byłych nauczycieli, jeden przedsiębiorca, dwóch rolników i trzy gospodynie domowe.

Trudno wyobrazić sobie świat bez polityków, prawda? – Enedino skubie wąsa. – Otwórz gazetę, włącz telewizor, są wszędzie. Czasem mam wrażenie, że zaraz wyskoczą z lodówki. Konserwatyści, lewicowcy, centraliści. Próbują przemycić nam swoje poglądy. Ale, na cóż nam ideologie, gdy trzeba zbudować chodnik, albo wyremontować plac przed kościołem?

(…)

 • To nie jest tak, że wszyscy ekspolitycy się wynieśli. Niektórzy próbują buntować mieszkańców. Wskazują palcami: “środek miasta, a tu pijani ludzie”. Albo, że śmieci leżą pod kościołem – mówi Enedino z rady głównej Cherán. – I mają rację. Nie będę kłamał. Mamy problemy, przed nami dużo wyzwań. Ale idź na plac i zapytaj mieszkańców, czy powrót polityków zagwarantuje poprawę. Skończy się tylko na obietnicach, które będą składać za nasze pieniądze.

Celia, która wraz z koleżankami zaczęła rewolucję, jest dość sceptyczna jeśli o rządy mieszkańców.

 • Gdy byłam młoda, mieliśmy tu dwie partie. Potem zrobiło się ich sześć. Skłócili mieszkańców jak tylko mogli. A dziś jest jedność, choć to nie zasługa braku polityków, ale wspólnego celu. Tylko co będzie, jak nie będzie wroga?

Jose, który na rynku sprzedaje kawę, nie zaangażował się w sprawy miasta. – Zawsze miałem gdzieś politykę. Mam swoje życie, nie mam czasu. Teraz to tamci – wskazuje na siedzibę rady – bawią się w politykę. To nigdy nie zniknie, a ja jak sprzedawałem tak sprzedaję. Kawę piją wszyscy, bez względu na czasy.

 • Najbardziej współczuję naszej młodzieży. Uczą się z książek o tych wszystkich politykach, a w mieście trąbią tylko o tym, że politycy nie mają żadnego znaczenia – żartuje nauczyciel ze szkoły podstawowej.

 • To prawda, o wiele łatwiej wyrzucić polityków z małego miasta niż z jakiegoś stanu czy kraju. Ale czemu nie zrobić eksperymentu? – Enedion mości się w fotelu. – To, co robimy, z pewnością może służyć innym narodom. Być inspiracją.

 

Doskonały artykuł!

Przeczytaj w całości na: magazyn.wp.pl

Tekst: Szymon Opryszek

 

3 thoughts on “Mieszkańcy meksykańskiego Cherán wyrzucili polityków i zakazali działalności partiom politycznym

 • 16 października 2018 at 19:01
  Permalink

  908M

  …Kamienie…
  Dwa rodzaje kamieni mamy
  Kamienie maleńkie sproszkowane,
  Które przez polityków
  I wyzyskiwaczy na codzień
  Są w nas skrycie codziennie rzucane.

  Kamienie te zmieniają stan skupienia
  W rodzaj goryczą związanego kamienia.

  Kamienie goryczy czarę przelewają
  W nadziei, że kamienie sproszkowane
  Ostatecznie będą do wody splukane.

  Autor Janwid. Oct,16/2018

  https://dobrewiadomosci.net.pl/27002-mieszkancy…/…

  ///

  Reply
 • 4 czerwca 2019 at 18:08
  Permalink

  coś pieknego życie bez pitolenia tych zakłamańców

  Reply

Dodaj komentarz