fbpx

Dzięki głośnej akcji „Ice Bucket Challenge” odkryto gen odpowiedzialny za Stwardnienie zanikowe (ALS)

0

Z pozoru niemądra zabawa, która była popularna dwa lata temu, niosła ze sobą szczytny cel, cała akcja służyła zbiórce funduszy na badania nad nieuleczalną chorobą ALS (Stwardnienie zanikowe boczne).

Po dwóch latach, dzięki zebranym funduszom, oraz badaniom przeprowadzanym w University of Massachusetts Medical School’s Project MinE udało się dokonać przełomowego odkrycia, odnaleziono gen odpowiedzialny za chorobę. Środki które dzięki „Ice Bucket Challenge” wpłynęły do Project MinE to ponad 1 milion dolarów.

2

Nowo zidentyfikowany gen, o nazwie NEK1 pozwoli lepiej zrozumieć tą chorobę. Odkrycie daje wystarczająco dużo wskazówek, aby ostrzegać potencjalnych rodziców, o możliwym pojawieniu się tej choroby u ich przyszłego potomstwa.

Akcja „ALS Ice Bucket Challenge” pozwoliła nam zebrać fundusze od ludzi z całego świata” – powiedział Bernard Muller, założyciel fundacji Project MinE, który sam boryka się z tą chorobą. „To światowe wsparcie pomaga nam w naszym wspólnym dążeniu do zrozumienia przyczyn tej choroby”.

ALS dotyka 5 do ośmiu osób na 100 000, w samym USA diagnozuje się 5 000 przypadków rocznie.

Źródło: nydailynews.com

Dodaj komentarz