fbpx

Australijskie linie lotnicze oddają niewykorzystane jedzenie bezdomnym

Jedzenie podawane w samolotach przebywa długą drogę. Można tam znaleźć zarówno długoterminowe, zapakowane posiłki, ale również i świeże warzywa. Ale co dzieje się z jedzeniem które nie zostało wykorzystane? W przeszłości, całe jedzenie które nie zostało zużyte podczas lotu było wyrzucane i palone  – myślący właściciele jednej z Australijskich linii lotniczych postanowili zakończyć to marnotrawienie, oferując bezpłatne posiłki dla bezdomnych.

Organizacja OzHarvest zbiera jedzenie od ponad 2000 Australijskich przedsiębiorstw – takich jak supermarkety, hotele, hurtownie czy firmy cateringowe – i dzieli się nim za darmo z lokalnymi organizacjami dobroczynnymi. Teraz, do tej drużyny dołączyły linie lotnicze Brisbane Airport, ofiarowując dziennie 400 kg ciastek, musli, kanapek i owoców.

2

Jedzenie pochodzi przeważnie z odwołanych lotów. „Oddajemy jedzenie, które nie zostało podane podczas lotu, lub zostało podane, ale opakowanie nie było otwarte” – oświadczył pracownik linii.

„Jest mnóstwo pysznego jedzenia z pierwszej klasy, które nie zostało wykorzystane, często jest tak że mamy jego nadmiar na pokładzie. W zasadzie, wszystko co można spotkać na pokładzie jest przez nas oddawane, pod warunkiem że nadaje się do spożycia.”

Według danych Międzynarodowej Organizacji Ochrony Środowiska (UNEP), jedna trzecia żywności na świecie jest marnowana. Rocznie wyrzuca się żywność wartą 940 miliardów dolarów. Ponad 800 milionów ludzi na świecie jest niedożywionych.

Organizacja OzHarvest planuje do 2050 roku zredukować ilość marnowanej żywności o połowę. Od początku działalności organizacja przekazała potrzebującym 50 671 401 posiłków.

„Tworzymy układ w którym wszyscy są wygrani”

Źródło: telegraph.co.uk

Dodaj komentarz