fbpx

Inteligentna koszulka dla rowerzystów ma zwiększyć bezpieczeństwo jazdy

Prototyp inteligentnej koszulki dla rowerzystów, poprawiającej ich widoczność, sygnalizującej wykonywanie manewrów i zwiększającej bezpieczeństwo stworzyli studenci z Ameryki Łacińskiej, którzy przez ostatnie dwa lata kształcili się na Politechnice Łódzkiej.

Diody naszyte na koszulkę sterowane są za pomocą aplikacji w smartfonie lub głosu; w przyszłości t-shirt może być wyposażony w GPS i podłączony do internetu.

Projekt “FireFly T-shirt” zwyciężył w środkowoeuropejskim finale konkursu Cisco Swith Up Challenge 2016, który odbył się w Krakowie. Twórcy koszulki – Federico Navarrete i Alfredo Celso z Salwadoru oraz Enrique Hernandez z Nikaragui – są stypendystami programu Erasmus Mundus LAMENITEC (Latin American students Exchange-to-Europe scheme). Przez ostatnie dwa lata studiowali na Politechnice Łódzkiej; wkrótce będą bronić prac dyplomowych, a w USA zamierzają szukać inwestora na sfinansowanie produkcji swojego pomysłu.

Projekt inteligentnej koszulki dla rowerzystów powstał na zajęciach z przedmiotu Pervasive Computing. Jak powiedział PAP Alfredo Celso, pomysłodawca koszulki i zapalony rowerzysta, studenci chcieli zrobić coś użytecznego, co sprawi, że rowerzyści będą lepiej widoczni w nocy, a co za tym idzie – zwiększy ich bezpieczeństwo. Zainteresowali się inteligentną odzieżą, czyli taką, w którą wbudowuje się elektronikę i stworzyli prototyp koszulki sygnalizującej wykonywanie manewrów.

 

Czytaj więcej na naukawpolsce.pap.pl

Foto: lodz.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz