fbpx

W lipcu warto spojrzeć na nocne niebo — będzie się działo

Lipiec będzie sprzyjał miłośnikom nocnego nieba, oferując wiele interesujących zjawisk. W tym miesiącu czekają nas dwa przeloty komet oraz możliwość obserwacji roju Perseidów.

W lipcu 2024 roku, jak informuje serwis twojapogoda.pl, korzystne warunki do obserwacji z Polski będzie miała kometa 12P/Pons-Brooks, znana również jako Diabelska Kometa ze względu na jej charakterystyczny kształt. Odkryta w 1812 roku, wraca w pobliże Ziemi co 71 lat, więc dla wielu może to być ostatnia szansa na jej zobaczenie w tak sprzyjających okolicznościach. Najlepszy czas do jej obserwacji przypadnie na pierwszą połowę lipca. Warto użyć lornetki, aby dostrzec ją nad północno-zachodnim horyzontem około godzinę po zachodzie słońca.

Kolejna kometa, C/2023 A3, odkryta w 2023 roku, może stać się najjaśniejszą kometą widoczną z Ziemi od 1997 roku. W lipcu będzie widoczna nad ranem nisko nad wschodnim horyzontem. Może być dostrzegalna gołym okiem, zwłaszcza w miejscach wolnych od zanieczyszczenia świetlnego. Jej warkocz będzie widoczny przez lornetkę lub mały teleskop.

Perseidy, jeden z najpopularniejszych rojów meteorów, będą również widoczne w drugiej połowie lipca, choć szczyt ich aktywności przypada na sierpień. Aktywność roju trwa od 17 lipca do 24 sierpnia. Aby cieszyć się ich widokiem, warto udać się w miejsce z dala od sztucznego światła. Perseidy są widoczne gołym okiem, bez potrzeby używania sprzętu optycznego.

Dodaj komentarz