fbpx

W Bałtyku zaobserwowano wieloryba. Mieszkaniec Gdyni dostrzegł go na północ od Zatoki Gdańskiej

We wtorkowe przedpołudnie około 70 km na północ od Zatoki Gdańskiej, mieszkaniec Gdyni pracujący w Lotos Petrobaltic, Marcin Grabowski, nagrał z pokładu statku wieloryba.

Jak opowiada Marcin Grabowski dla portalu gdynia.pl, podczas wykonywania codziennych prac na pokładzie statku, usłyszał odgłos wypuszczania powietrza, co skłoniło go i jego kolegów do rozejrzenia się wokół. Wówczas zauważyli płynącego w pobliżu wieloryba. Pracownik Lotos Petrobaltic podejrzewa, że to młody grindwal.

Według relacji Grabowskiego zwierzę kilkukrotnie wynurzyło się z wody, a następnie odpłynęło w kierunku południowo-zachodnim. Cała załoga była zdumiona i podekscytowana tym niecodziennym widokiem.

Portal gdynia.pl przedstawił nagranie oceanografom z Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. Grażyna Niedoszytko z Akwarium potwierdziła, że to faktycznie wieloryb, jednak trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to grindwal.

Wieloryby w Bałtyku stają się coraz częstszym zjawiskiem, co jest wynikiem zmian klimatycznych oraz powszechności telefonów z kamerami, pozwalając na bieżące dokumentowanie tego typu sytuacji.

Dodaj komentarz