fbpx

Finlandia po raz szósty została wybrana najszczęśliwszym krajem świata. Jak podchodzą do tego sami Finowie?

Finlandia po raz szósty zdobyła tytuł najszczęśliwszego państwa na świecie. Inne kraje nordyckie również zajęły wysokie miejsca w rankingu. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Co Finowie myślą o zwycięstwie swojego kraju w World Happiness Report?

Mieszkańcy Finlandii, w rozmowie z portalem This is Finland, zgadzają się, że na pierwsze miejsce kraju w rankingu wpływają przede wszystkim sprawne funkcjonowanie instytucji publicznych, poczucie bezpieczeństwa, bliskość natury oraz pozytywne nastawienie ludzi. Dlaczego Finlandia została okrzyknięta najszczęśliwszym krajem na świecie?

Dlaczego Finlandia to najszczęśliwszy kraj na świecie

— Uwielbiam to, jak szczerzy są tutejsi ludzie i jak można tu na wszystkim polegać. Jest tu bezpiecznie — mówi jedna z rozmówczyń This is Finland.

— Czuję, że nie muszę się martwić o to, gdzie ani o jakiej porze idę. Czuję również, że jako członek społeczeństwa jestem traktowana równo. Wszyscy są tu inkluzywni i przyjaźni — dodaje inna kobieta.

Zadowolenie z poziomu bezpieczeństwa wyraża również kolejny komentujący.

—  Kilka dni temu wracałem do domu z wieczornego wyjścia, szedłem przez puste, czyste i spokojne ulice bez jakichkolwiek obaw —opowiada.

Osoby zapytane przez portal zgadzają się co do znaczenia efektywnego działania instytucji publicznych i jak to wpływa na ich zadowolenie z życia. Wspólnie zauważają, że sprawne funkcjonowanie takich instytucji, jak system transportu, opieki zdrowotnej czy edukacji, wpływa na poczucie komfortu i zadowolenia z życia.

— Kocham żyć w Finlandii, ponieważ tu wszystko działa. Publiczny transport dobrze funkcjonuje, a system opieki zdrowotnej jest cudowny — tłumaczy jeden z mieszkańców.

—  Czuję się wdzięczna, że jako młoda Finka mogłam otrzymać tak dobrą edukację — mówi jedna z osób zaczepionych przez This is Finland.

W analizie opublikowanej przez dr Franka Martelę, wykładowcę na Uniwersytecie Aalto i autora książki „Wspaniałe życie. W poszukiwaniu sensu egzystencji”, przedstawiono wpływ tych czynników na szczęście obywateli. Podkreśla on, że prawdziwe powody wysokich pozycji Finlandii i Danii są bardziej przyziemne — to jakościowe instytucje wyjaśniają wysokie pozycje w rankingach.

Dr Martela zauważa, że w Finlandii instytucje działają skutecznie, a obywatele czują, że ich głos jest słyszany. Dodaje, że kraje skandynawskie słyną z polityki opieki społecznej, takiej jak bezpłatna opieka zdrowotna, bezpłatna edukacja, stosunkowo wysokie zasiłki dla bezrobotnych i emerytury. Wszystko to sprawia, że obywatele tych krajów czują się zatroskani.

Zdaniem eksperta, „sekret fińskiego szczęścia jest prosty, ale trudny do zastosowania w praktyce: budowanie instytucji, które naprawdę służą ogółowi obywateli”. Choć rząd nie może uszczęśliwić obywateli, to dobrze funkcjonujące instytucje i usługi opiekuńcze mogą zminimalizować źródła nieszczęścia w życiu ludzi.

Ranking najszczęśliwszych krajów świata

Ranking najszczęśliwszych krajów świata, czyli World Happiness Report, sporządzany jest każdego roku, z inicjatywy ONZ. W zestawieniu uwzględnione są dane zebrane za pomocą sondaży Gallup World Poll w ponad stu państwach. Kraje są uszeregowane według poziomu szczęścia, rozumianego jako średnie oceny jakości życia, wyrażane przez mieszkańców w ciągu trzech poprzednich lat. W przypadku tegorocznej edycji ranking dotyczy lat 2020-2022.

W edycji 2023 World Happiness Report, pierwsze dziesięć miejsc zajęły następujące kraje: Finlandia, Dania, Islandia, Izrael, Holandia, Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Luksemburg i Nowa Zelandia. Polska znalazła się na 39. pozycji w rankingu.

Dodaj komentarz