Nowy lek spowalnia proces starzenia o 25%
Nowy lek, hamujący działanie interleukiny 11, przedłużył życie myszy nawet o 25% – informują naukowcy w czasopiśmie „Nature”. Mają nadzieję, że odkrycie to pomoże także spowolnić starzenie u ludzi. Rozpoczęto pierwsze badania kliniczne.
Interleukina 11 jest kluczowa w formowaniu kości i czaszki, jednak w starszym wieku może przynosić więcej szkody niż pożytku. Jest cytokiną aktywującą limfocyty B i T oraz hamującą inne cytokiny. Cytokiny to białka wpływające na wzrost i aktywację komórek uczestniczących w odpowiedzi immunologicznej.
Rekombinowana interleukina już znajduje zastosowanie w leczeniu, na przykład w zapobieganiu trombocytopenii i leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna. Nowa terapia polega na hamowaniu interleukiny 11.
Myszy żyły o 25% dłużej
Lek testowany jest przez naukowców z MRC Laboratory of Medical Science, Imperial College London oraz Duke-NUS Medical School w Singapurze.
W eksperymencie niektóre myszy zmodyfikowano genetycznie, by nie wytwarzały tej substancji, inne zaś po 75 tygodniach, co odpowiada 55 latom życia człowieka, otrzymywały preparat hamujący interleukinę 11.
Badania wykazały, że blokowanie interleukiny 11 wydłuża życie myszy o 20-25%, w zależności od płci i metody. Myszy żyły dłużej, były szczuplejsze, miały lepszą sierść i lepiej radziły sobie w testach.
Zaczęto badania kliniczne na ludziach
Antagonista interleukiny 11 jest testowany na ludziach, ale w terapii samoistnego włóknienia płuc, nie jako lek wydłużający życie. Profesor Stuart A. Cook dla BBC News mówi, że lek jest w początkowej fazie badań klinicznych, ale jest bezpieczny. Kolejna faza pokaże, czy jest skuteczny w leczeniu tej choroby i w jakich dawkach.
Przy okazji sprawdzi się, czy poprawia ogólny stan zdrowia, zmniejsza ryzyko innych chorób i może wydłużać życie. Takie obserwacje wymagają długoterminowych badań. Często różne leki okazują się skuteczne także na inne schorzenia niż te, na które były początkowo testowane.
Czy leki przedłużą życie?
Lek hamujący interleukinę 11 jest jednym z kilku potencjalnie wydłużających życie. Podobnie badana jest metformina, stary lek na cukrzycę, który zmniejsza poziom glukozy, działa przeciwzapalnie, redukuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów i opóźnia starzenie.
Podobne nadzieje wiąże się z rapamycyną (sirolimus), lekiem immunosupresyjnym używanym w transplantologii do zapobiegania odrzuceniu przeszczepów. W 2009 roku odkryto, że wydłuża życie ssaków. Jest testowany w leczeniu progerii, choroby przyspieszającej starzenie już w dzieciństwie.
Profesor Ilaria Bellantuono z Uniwersytetu Sheffield przyznaje, że wyniki badań antagonisty interleukiny 11 są obiecujące dla opracowania leku opóźniającego starzenie. Obawia się jednak, że terapia ta będzie kosztowna i trudno ją będzie stosować u wszystkich pięćdziesięciolatków przez resztę życia.
Źródło: nature.com