fbpx

Dostał złoty medal i arbuza. Szczur wykrył aż 39 groźnych min

Afrykański szczur imieniem Magawa otrzymał od brytyjskiej organizacji dobroczynnej złoty medal. Zwierzak wykrył na powierzchni 141 tys. km w Kambodży aż 39 min przeciwpiechotnych i 28 niewybuchów, ratując tym samym życie wielu mieszkańców.

Zwierzęta od lat wpisują się w historię ratowania ludzkiego życia i zdrowia. Bywają ratownikami w górach, pomagają znajdować rannych pod gruzami, ostrzegają przed napadem. Do tej pory jednak jeszcze nigdy żaden szczur nie otrzymał medalu za wyjątkową odwagę – zwykle nagrody przypadały w udziale psom. Brytyjska telewizja Sky News poinformowała, że tym razem honorową odznakę otrzymał szczur o imieniu Magawa. Medal przyznała organizacja dobroczynna dla zwierząt – PDSA. To pierwszy przypadek w ich 77-letniej historii.

Nagroda jest przyznawana tym zwierzętom, które wykazały się szczególnym bohaterstwem i poświęceniem w służbie sił zbrojnych oraz cywilnych służbach ratunkowych brytyjskiej Wspólnoty Narodów.  Amy Dickin, menedżerka ds. nagród i dziedzictwa PDSA, wyznała brytyjskiej telewizji, że oprócz złotego medalu zwierzak może liczyć na arbuz lub dwa.

Za niezwykłe wyszkolenie Magawy odpowiada organizacja APOPO. Jej dyrektorka generalna wyznała, że prestiżowa nagroda przyznana ich zwierzęcemu wychowankowi jest niezwykłym wyróżnieniem dla wszystkich treserów pracujacych w organizacji. Szczury są skuteczne w wykrywaniu min, bo cechuje je wysoka inteligencja i spryt.

-Wystarczy zachecić je jedzeniem, by chętnie wykonały powtarzalne czynności – wyznała dyrektor generalny organizacji APOPO.

Organizacja zajęła się tresowaniem szczurów z dwóch powodów: przede wszystkim są małe i zwinne. Pola minowe są dla nich znacznie mniejszym niebezpieczeństwem niż dla większych zwierząt czy ludzi. Magawa potrafi przeszukać obszar wielkości kortu tenisowego w pół godziny, podczas gdy człowiekowi z wykrywaczem metalu zajęłoby to 4 dni.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródła: polsatnews.pl

 

 

Dodaj komentarz