fbpx

Trend alert: japońskie wabi-sabi znów zachwyca Europę. Jak aranżować wnętrza w tym stylu?

W dobie nieustającego pędu za nowością i perfekcją japońska filozofia przypomina o wartości autentyczności, prostoty i naturalności. Jak jednak z pomocą polskich sklepów meblowych przenieść odrobinę wchodu do wnętrz europejskich domów? Jak stworzyć przestrzeń, która będzie odzwierciedleniem tej ponadczasowej estetyki? Zapraszamy w podróż po świecie wabi-sabi, gdzie każdy element wnętrza ma swoje znaczenie.

Czym jest wabi-sabi?

Wabi-sabi to nie tylko modny styl aranżacji wnętrz, ale przede wszystkim filozofia życia, która uczy nas akceptacji przemijania, doceniania prostoty i odnajdywania piękna w niedoskonałości. W języku japońskim „wabi” oznacza prostotę i skromność, natomiast „sabi” – akceptację upływu czasu i przemijania. Wnętrza w stylu wabi-sabi charakteryzują się minimalizmem, naturalnością i harmonią, a każdy element dekoracyjny ma tutaj swoje miejsce i znaczenie. 

Ściany często pozostają surowe lub są pokryte naturalnymi tynkami, które z czasem mogą ulegać delikatnemu ścieraniu, co dodatkowo podkreśla estetykę niedoskonałości. Obszerne okna wpuszczają multum światła słonecznego; szyby zazwyczaj zdobią proste, lniane zasłony, które delikatnie filtrują światło, tworząc spokojną i relaksującą atmosferę. Podłogi najczęściej są wykonane z drewna lub kamienia – materiałów, które z wiekiem nabierają uroku, podkreślając naturalny charakter przestrzeni. W oryginalnych japońskich domach powierzchnie są jeszcze wyściełane tatami – tradycyjnymi matami z sitowia, które kojarzymy zwłaszcza ze scenami picia herbaty.  

Meble w stylu wabi-sabi: co oferują sklepy meblowe online?

Wybierając meble do wnętrza inspirowanego wabi-sabi, warto postawić na te wykonane z naturalnych materiałów, które z czasem pięknie się zestarzeją. Przeglądając strony z meblami, zwracaj uwagę zwłaszcza na drewniane stoły, krzesła czy komody, najlepiej o prostych, surowych formach. Szukaj wybarwień drewna z wyraźnie zaznaczonym, obfitym usłojeniem. Niekiedy możesz trafić na określenie „drewno szczotkowane”, czyli celowo postarzane poprzez mechaniczne usunięcie miękkich części i pozostawienie twardszych fragmenty słojów. Sprawia to, że powierzchnia drewna staje się bardziej wyrazista i ma charakterystyczny, surowy wygląd. 

Być może uda Ci się nawet wyhaczyć perełki z drugiej ręki – takie, które noszą ślady użytkowania. W tej estetyce drobne rysy czy otarcia nie są wadą, a dowodem na to, że przedmiot ma swoją historię. A może masz warunki na kreatywny upcykling? Takie podejście nie tylko wpisuje się w filozofię wabi-sabi, ale również jest wyrazem troski o środowisko. Pamiętaj, że meble w stylu wabi-sabi nie muszą być idealnie dopasowane – wręcz przeciwnie: ich różnorodność i niejednorodność dodają wnętrzu charakteru i autentyczności.

 

Wnętrza wabi-sabi emanują prostotą, spokojem i harmonią. Zdjęcie pochodzi ze sklepu meblowego agatameble.pl

Dodatki ze sklepów z meblami: te elementy tworzą klimat wabi-sabi!

Wnętrza w stylu wabi-sabi charakteryzują się minimalizmem, jednak nie oznacza to, że są pozbawione dodatków. Wprost przeciwnie: to właśnie one dodają przestrzeni ciepła i osobistego charakteru. Warto postawić na przedmioty wykonane ręcznie, które swoją niepowtarzalnością i niedoskonałością doskonale wpisują się w estetykę wabi-sabi. Mogą to być naczynia z kamionki, lniane tekstylia czy ręcznie tkane dywany. W ten nurt świetnie wpisują się także klosze z rattanu lub trawy morskiej.

Kolejnym elementem, którego nie może zabraknąć we wnętrzach inspirowanych Krajem Kwitnącej Wiśni, są rośliny. Ich naturalność i zmienność w czasie są doskonałym odzwierciedleniem przemijania, które jest jednym z kluczowych aspektów tej filozofii. 

Wnętrza w stylu wabi-sabi to przestrzenie, które celebrują życie w jego najprostszej formie. To wnętrza, które uczą nas akceptacji niedoskonałości i cieszenia się chwilą. Przenosząc filozofię wabi-sabi do naszych domów, tworzymy miejsca pełne spokoju i harmonii, które są oazą w dzisiejszym zabieganym świecie.

Dodaj komentarz