fbpx

Badacze testują znany lek na gruźlicę. Ma pomóc chorym na nowotwory

Brytyjscy naukowcy z University of Salford odkryli, że znany lek na gruźlicę może ograniczać przerzuty i pomóc chorym na nowotwory. Być może wkrótce czeka nas przełom w leczeniu onkologicznym.

ATP jest głównym nośnikiem energii w komórkach. W organizmie pełni rolę magazynowania energii i oddychania komórkowego. Badacze z brytyjskiego University of Salford odkryli, że to one w głównej mierze odpowiadają za przerzuty nowotworowe. Wysoka zawartość ATP w komórkach powoduje, że staja się bardziej agresywne od innych – i to one migrują w kierunku innych organów powodującchorobę. To odkrycie sprawiło, że badacze skoncentrowali swoją uwagę na mitochondriach – czyli swoistych elektrowniach komórek wytwarzających ATP – i sprawdzili, czy znany lek na gruźlicę poradzi sobie z ich ekspansją.

W badaniach laboratoryjnych z udziałem zwierząt z nowotworem badacze zastosowali lek o nazwie „Sirturo”. Ten farmaceutyk skuteczny w leczeniu gruźlicy zmniejsza ładunek energetyczny komórek nowotworowych. Tak jak pierwotnie podejrzewano, lek zablokował do 85 proc. przerzutów, zostawiając przy życiu zdrowe komórki.

Ten prosty pomysł zawsze był tuż przed naszymi nosami. Widzimy teraz, że ATP można wykorzystać jako biomarker i nowy cel terapeutyczny dla agresywnych komórek rakowychskomentował badanie jeden z jego autorów, Michael Lisanti.

Badanie nie było jeszcze przeprowadzone w warunkach klinicznych – czyli na osobach ze stwierdzonym nowotworem. Na dalsze rezultaty eksperymentu musimy zatem poczekać. Tak dobre wyniki badań laboratoryjnych dają jednak podstawy do wiary, że być może już wkrótce leczenie nowotworów w ich początkowym stadium będzie odbywać się mniej inwazyjnie niż obecnie.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
 zmianynaziemi.pl

Dodaj komentarz