fbpx

Mars widziany z orbity. Chińczycy pokazali najnowsze nagrania

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna opublikowała nagrania wykonane przez sondę Tianwen-1. Widać na nich panele słoneczne, antenę kierunkową sondy, oraz marsjańską atmosferę i topografię powierzchni planety. Chińska sonda dotarła na orbitę Marsa po około półrocznym locie.

Bezzałogowy statek dotarł na orbitę Marsa kilka dni temu. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna opublikowała nowe nagrania, pokazujące jak sonda Tianwen-1 wchodzi na orbitę planety.

Podróż z Ziemi na marsa, zajęła sondzie Tianwen-1 sześć i pół miesiąca. W środę 10 lutego sonda zwolniła i znalazła się w polu grawitacyjnym planety, zajmując pozycję na orbicie.

Zdjęcia, które udostępniła CNSA zostały zarejestrowane kamerami przymocowanymi do konstrukcji statku. Pokazują moment zbliżania się sondy do orbity Marsa.

„Panele słoneczne, antena kierunkowa, marsjańska atmosfera i topografia powierzchni są wyraźnie widoczne” – podała CNSA.

Pierwsza fotografia Marsa wykonana przez chińską sondę opublikowana została 6 lutego. Zdjęcie było wykonane w odległości około 2,2 miliona kilometrów od planety.

Zadania sondy Tianwen-1

Sonda ma w najbliższym czasie pozostać na orbicie Marsa. Każde okrążenie zajmie jej około 10 ziemskich dni. W maju ma odbyć się lądowanie na równinie Utopia Planitia, która znajduje się w północnej okolicy okołobiegunowej na Marsie.

Tianwen-1 została wystrzelona 23 lipca 2020 z wyspy Hajnan na południu Chin. Nazwa ekspedycji nawiązuje do starożytnego wiersza zatytułowanego „Pytania do niebios”.

Głównymi celami misji są stworzenie mapy geologicznej Marsa, zbadanie jego atmosfery i klimatu na powierzchni. Chińska sonda wyposażona jest w kilka przyrządów naukowych, za pomocą których będzie między innymi poszukiwać śladów wody i lodu.

W tym tygodniu na orbitę Marsa dotarła także sonda Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sonda będzie znajdować się na orbicie Czerwonej Planety przez marsjański rok, czyli 678 dni. Jej celem jest zbudowanie pełnego obrazu pokazującego specyfikę tamtejszej pogody, temperatury, zmian w atmosferze. Jest to pierwsza międzyplanetarna misja w świecie arabskim.

Źródło: Reuters

Dodaj komentarz