fbpx

W Katowicach kursuje „antysmogowy tramwaj”

W Katowicach pojawił się nietypowy tramwaj, w którym pasażerowie w otoczeniu żywej zieleni i przy dźwiękach lasu mogą dowiedzieć się, jak walczyć ze smogiem.

Wyjątkowy tramwaj będzie jeździł do niedzieli w Katowicach, Chorzowie, Świętochłowicach, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Gliwicach, Sosnowcu i Będzinie. Na jego pokładzie każdy pasażer otrzyma pakiet informacji, jak skutecznie walczyć z niską emisją.

Tramwaj będzie kursował według normalnego rozkładu jazdy. Od 15 do 18 października w antysmogową trasę wyjedzie tramwaj linii 11, natomiast od 19 do 21 października na linii nr 24.

W taki sposób Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego u progu sezonu grzewczego kontynuuje kampanię informacyjną dotyczącą przeciwdziałania niskiej emisji.

Skuteczna walka ze smogiem musi odbywać się na wielu płaszczyznach. Działania, jakie podejmujemy, mają pobudzać do refleksji, jaki mamy wpływ, na jakość powierza. Musimy uświadomić sobie, że to także my przyczyniamy się do złej jakości powietrza i w dużej mierze od nas zależy stan środowiska — komentuje marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Oprócz antysmogowego tramwaju w Sosnowcu (od 14 do 16 października) i Tychach (od 17 do 19 października) pojawią się mobilne kontenery, w których znajdą się m.in. punkty informacyjne na temat walki ze smogiem.  Mieszkańcy mają w nich okazję dowiedzieć m.in. o czym mówi i kogo obowiązuje uchwała antysmogowa, jak otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca oraz w jaki sposób minimalizować działanie smogu. Każdy może skorzystać z darmowych badań w spirobusie.

Kontenery otwarte w godz. od 12:00 do 18:00, w ubiegłym tygodniu stały na rynku w Rybniku, do wtorku są na Placu Stulecia w Sosnowcu, a od środy do piątku W Tychach na Palcu Baczyńskiego.

Źródło: mojekatowice.pl

Dodaj komentarz