fbpx

Miłośnicy kolei sami odnowili zabytkowy pociąg

Dobrze jest mieć jakieś hobby. Członkowie Koła Miłośników Kolei pasjonują się zabytkowymi pociągami, jeden z nich postanowili w wolnym czasie odnowić.  Dzięki nim kultowy GANZ powrócił na tory po 31 latach.

Odnowiony obecnie model o mało nie trafił na złom, w 2010 roku PKP Cargo przeznaczyło go do utylizacji. Wagon  kultowej serii SN61 został wyprodukowany w 1972 roku – to jeden z dwóch nadal funkcjonujących okazów tego typu w Polsce. Pociągu  jednak nie zezłomowano, kupiło go Województwo Zachodniopomorskie, które przekazało go następnie Przewozom Regionalnym. Pociąg znalazł w końcu swoje miejsce w lokomotywowni Szczecin Wzgórze Hetmańskie. Tam wzbudził zainteresowanie członków Koła Miłośników Kolei przy Zachodniopomorskim Oddziale Przewozów Regionalnych, którzy w 2014 roku podjęli się jego odrestaurowania w wolnych chwilach. Wysiłek i pasja zostały nagrodzone, zabytkowa kolejka wróciła na tory po 31 latach.

Możliwości odnowionej maszyny zaprezentowano podczas podczas pikniku rowerowego, który towarzyszył otwarciu trasy z Siekierek do Trzcińska Zdroju. Pociąg poradził sobie z trasą znakomicie, wzbudzając sporo sentymentu u oglądających przejazd.

“To prawdziwa podróż do przeszłości, pamiętam te wagony! Pamiętam też jak w 2015 roku mogliśmy zobaczyć pierwsze efekty prac i rozmowy, jak wiele trzeba jeszcze zrobić, żeby GANZ znowu mógł pojechać. Dzisiaj to już sprawny pojazd, który niewątpliwie będzie atrakcją dla wszystkich miłośników kolei. Gratuluję i jednocześnie dziękuję ochotnikom Przewozów Regionalnych – wykonaliście fantastyczną robotę!” – komentował marszałek Olgierd Geblewicz.

To dopiero prawdziwa pasja!

Źródło: radiozet.pl, fot. youtube

Dodaj komentarz