fbpx

Przełom w stomatologii dzięki komórkom macierzystym

 

Prawdopodobnie zbliża się rewolucja w stomatologii, dzięki komórkom macierzystym znajdującym się w miazdze zębów i specjalnej terapii, uzębienie samo będzie się naprawiało.

W przyszłości będziemy rzadziej chodzić do dentysty, bo zęby będą się same „naprawiały”. To medyczna rewolucja, którą zapowiadają naukowcy z francuskiego Instytutu Zdrowia i Poszukiwań Medycznych. Według nich będzie możliwe stworzenie terapii, które zwielokrotnią zdolność naszego organizmu do „automatycznego” leczenia uzębienia.

Badacze z Państwowego Instytutu Zdrowia i Poszukiwań Medycznych ogłosili, że precyzyjnie zbadali mechanizm, który powoduje, iż ludzki organizm – dzięki komórkom macierzystym znajdującym się w miazdze zębów – sam próbuje leczyć uzębienie. Według rezultatów badań – opublikowanych w specjalistycznym piśmie „Stem Cells” – ważną rolę odgrywają w tym procesie dopamina i serotonina.
Francuscy naukowcy zapowiadają możliwość stworzenia terapii, które wzmocnią ten mechanizm. Dzięki temu nasze uzębienie stanie się bardziej solidne, a ludzki organizm będzie sam „naprawiał” uszkodzone zęby. Sugerują, że plombowanie zębów może stać się w przyszłości przeżytkiem.

Źródło: losyziemi.pl

Dodaj komentarz