fbpx

Warzywa, wino i kontakt z naturą zapewniają długie i radosne życie. Potwierdzają to ludzie mieszkający w tzw. „Niebieskich Strefach”

Dan Buettner jest dziennikarzem współpracującym z National Geographic, który 14 lat temu zapoczątkował badania, dotyczące ludzi żyjących w tak zwanych Niebieskich Strefach. Okazuje się, że są oni nie tylko najzdrowsi, ale również najszczęśliwsi. Ich sekret tkwi w połączeniu słońca, rodziny, aktywności fizycznej oraz warzyw.

Są na świecie miejsca, w których 40 urodziny traktowane są jak osiemnastka. Należą do nich między innymi włoska Sardynia, japońska Okinawa czy grecka Ikaria – tu nikogo nie dziwi widok staruszków wspinających się po stromych górskich zboczach, łowiących ryby czy pracujących w ogrodach.

Okazuje się, że sekretem ludzi żyjących w tych regionach jest charakterystyczna dieta, oparta głównie na produktach roślinnych. Dzięki niej zachowują oni jasność umysłu, zdrowie i kondycję, dożywając nierzadko powyżej stu lat.

Dieta mieszkańców tak zwanych Niebieskich Stref składa się w  95 proc.z produktów roślinnych, spośród których najważniejsze są rośliny strączkowe oraz wyroby pełnoziarniste. Istotną rolę pełnią również nasiona, orzechy i naturalne, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe oleje roślinne. Nabiał w postaci jogurtów i serów jest jedynie dodatkiem, a produkty uzyskiwane są najczęściej z mleka koziego lub owczego.

Sama dieta nie jest jednak receptą na długie i szczęśliwe życie. Okazuje się, że ważna jest nie tylko jakość, ale również ilość. Mieszkańcy Okinawy od wieków przestrzegają zasady hara hachi bu, która oznacza, że przestają jeść, gdy czują się syci w 80 proc. Osoby mieszkające w Niebieskich Strefach nigdy się nie przejadają, a dodatkowo stosują się do zasady „kolację oddaj wrogowi”. Największym posiłkiem jest zawsze wieloskładnikowe śniadanie, w Japonii składające się zwykle z rozgrzewającej zupy miso i roślinnych dodatków.

Na wspomnianej Okinawie prawdopodobieństwo osiągnięcia 100 lat jest trzykrotnie wyższe w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi.

Dieta ma wpływ nie tylko na długość życia, ale również na zminimalizowanie ryzyka niektórych chorób – dla przykładu kobiety na tej japońskiej wyspie o połowę rzadziej chorują na raka piersi niż panie w innych regionach świata.

Zapewne kondycji mieszkańców tych odległych zakątków świata sprzyja również piękno natury i czyste powietrze, do którego nie każdy ma dostęp. Wszyscy jednak już dziś możemy czerpać z ich mądrości, przekonując się do diety roślinnej, która przedłuży życie nie tylko nam, ale również całej planecie.

Źródło: nationalgeographic.com

Dodaj komentarz