fbpx

Liczba słoni w Kenii podwoiła się w ciągu ostatnich 30 lat

Populacja słoni w Kenii zwiększyła się ponad dwukrotnie od 1989 r.Wiadomość ta została ogłoszona podczas imprezy z okazji Światowego Dnia Słonia. “Władzom udało się wygrać z kłusownictwem” – powiedział minister turystyki Najib Balala.

– Wysiłki mające na celu zahamowanie kłusownictwa, pomogły kenijskiej populacji słoni podwoić swoją liczbę, w ciągu ostatnich trzech dekad. W 1989 roku w Kenii było zaledwie 16 000 słoni, do 2018 roku liczba ta wzrosła do ponad 34 000 – poinformował dyrektor KWS John Waweru, podczas wizyty w Parku Narodowym Amboseli z okazji Światowego Dnia Słonia.

W ramach imprezy, minister turystyki Najib Balala pomógł oznaczyć tak zwanego “słonia-byka”, oraz nadał imiona nowo narodzonej parze słoniąt bliźniaków.

– Dziś rozpoczynamy kampanie polegającą na nadawaniu imion niezwykłym, kenijskim słoniom. Celem corocznego festiwalu będzie zbiórka funduszy, które przeznaczone będą na wsparcie strażników – powiedział Balala, nawiązując do uzbrojonych służb, których zadaniem jest odstraszanie kłusowników.

– Tylko w tym roku urodziło się około 170 cieląt słoni – dodał Balala.

Groźba kłusownictwa

Liczba słoni w Kenii, które stały się ofiarom kłusownictwa w 2020 r., znacznie się zmniejszyła w porównaniu z poprzednimi latami. Na pozostałym obszarze Afryki liczby te jednak nie są już takie zadowalające. Kłusownictwo miało niszczący wpływ na populację słoni na tym kontynencie na przestrzeni dziesięcioleci. W latach 70-tych Afryka była domem dla 1,3 miliona słoni, dziś ich populacja liczy zaledwie około 500 000 osobników. Szacuje się, że mniej niż 30 000 słoni pozostaje na wolności.

W Kenii i innych krajach Afryki, nastąpił w ostatnich latach gwałtowny wzrost kłusownictwa, napędzany zapotrzebowaniem w Azji, na kości słoni oraz nosorożców, które są wykorzystywane w medycynie tradycyjnej.

Rząd kenijski pokazał publicznie swoje wysiłki na rzecz ograniczenia kłusownictwa. W 2016 roku prezydent Uhuru Kenyatta podpalił cenne zapasy kłów słoniowych i rogów nosorożców, aby wysłać wiadomość przemytnikom. Rząd ustanowił również wyższe grzywny i sztywniejsze kary więzienia dla każdego, kto został skazany za kłusownictwo lub handel trofeami dzikiej przyrody.

Źródło: dw.com

Dodaj komentarz