fbpx

20-letnia Polka z Tarnobrzega została mistrzynią Europy!

20-letnia Lilly May Niezabitowska z klubu JK Kotwica Tarnobrzeg zwyciężyła w kategorii młodzieżowej olimpijskiej klasy ILCA 6 podczas mistrzostw Europy, które odbyły się w Pollensa na Majorce. W zawodach wzięło udział 202 żeglarzy z 36 różnych krajów.

Niezabitowska zaprezentowała się z najlepszej strony, zwyciężając w dwóch z dziesięciu wyścigów oraz zajmując raz drugie miejsce. W ośmiu z dziesięciu startów uplasowała się w pierwszej dziesiątce, co świadczy o jej konsekwencji i stabilności formy. Najgorszy start, w którym zajęła 38. miejsce, nie został wliczony do końcowego wyniku.

– Jestem niesamowicie szczęśliwa. Udało mi się spełnić wszystkie założenia, jakie miałam na te regaty. Żeglowałam równo, kończąc wyścigi głównie w czołowej dziesiątce, czułam, że jestem szybka i rozumiałam, co się działo na akwenie. To wszystko, plus podejście na luzie, pozwoliło mi wystartować do ostatniego wyścigu z przewagą aż 31 punktów. Już po pierwszej halsówce wiedziałam, że mam złoto – przyznała Niezabitowska.

Młoda zawodniczka, która studiuje modelowanie matematyczne i analizę danych na Uniwersytecie Gdańskim, pokonała 64 konkurentki z 22 krajów, w tym sześć Polek oraz obrończynię tytułu, Włoszkę Emmę Mattivi, która tym razem zdobyła brąz. Srebrny medal przypadł Claudi Lledo z Hiszpanii.

W poprzednim roku Emma Mattivi odniosła szereg sukcesów, w tym tytuł mistrzyni Europy do lat 21. W bieżącym sezonie rozpoczęła mocnym akcentem, zajmując piąte miejsce na mistrzostwach Europy seniorek w Atenach, podczas gdy Niezabitowska uplasowała się na 76. pozycji.

Inne Polskie żeglarki również zaprezentowały się na Majorce: Laura Szulc (ChKŻ Chojnice) zajęła 18. miejsce, Aleksandra Borucka (OŚ AZS Poznań) była 22., a Zofia Wójcik (AZS Uniwersytet Warszawski) uplasowała się na 35. pozycji.

Niezabitowska zamierza teraz skupić się na nadchodzących wyzwaniach, w tym na Pucharze Księżniczki Zofii na Majorce pod koniec marca oraz na mistrzostwach świata w tej kategorii wiekowej, które odbędą się na początku lipca w Portugalii.

One thought on “20-letnia Polka z Tarnobrzega została mistrzynią Europy!

• 27 marca 2024 at 09:02