fbpx

Zdaniem Prof. Trziszki, jajo jest najdoskonalszym wytworem natury

Jajo to szczyt doskonałości natury, zawierające wszystkie substancje potrzebne do powstania nowego żywego organizmu – podkreśla prof. Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jak twierdzi, nie istnieją przeciwwskazania do spożywania jaj, a spożywanie ich na miękko jest najzdrowszą opcją.

Profesor Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, autor licznych publikacji naukowych dotyczących technologii żywności oraz ekspert w dziedzinie technologii drobiu i jaj, zwraca uwagę na wyjątkowość jaj w świecie natury. „Wszystkie niezbędne substancje bioaktywne do powstania nowego organizmu, życia i jego ochrony są obecne w jaju. Wystarczy utrzymać zapłodnione jajo w temperaturze 39-40 stopni Celsjusza przez 21 dni, aby z niego wykluł się nowy organizm: pisklę z układami nerwowym, krwionośnym, kostnym, immunologicznym, zdolne do poruszania się i – po osiągnięciu dojrzałości – rozmnażania, co pozwala na przetrwanie gatunku. To zadziwiające, że wystarczy tylko energia cieplna, aby uruchomić to życie” – wyjaśnia.

Profesor zwraca uwagę na fakt, że skoro z jaj może powstać życie, substancje zawarte w jajach można również wykorzystać do ratowania życia i walki z chorobami cywilizacyjnymi.

Naukowiec podkreśla, że nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania jaj, z wyjątkiem alergii na któryś ze składników. „Sam codziennie spożywam kilka jaj. Dobry cholesterol z jaj ogranicza produkcję złego cholesterolu przez nasz organizm. W końcu cholesterol w jajach stanowi tylko 0,3% zawartości, a reszta to ważne substancje bioaktywne” – argumentuje.

Profesor dodaje, że białko jaja zawiera substancje wpływające na regulację ciśnienia krwi, czynniki niszczące bakterie i wirusy, szczególnie aktywne przeciwko wirusowi grypy. „W jajach występuje cystatyna, która może być stosowana m.in. w walce z chorobami otępiennymi mózgu i nowotworami. W żółtku znajdują się substancje, które w przypadku zakażeń przewodu pokarmowego mogą zastąpić terapię antybiotykową, jak również fosfolipidy, których nie ma w żadnych roślinach” – wskazuje prof. Trziszka.

Ekspert zaznacza, że jajo kurze ważące 60 gramów dostarcza nam 90 kcal energii oraz 25% niezbędnych, doskonale zrównoważonych aminokwasów, minerałów i witamin. „Jaja zawierają dziesiątki tysięcy biologicznie aktywnych składników. W żółtku obecne są praktycznie wszystkie witaminy znane naturze, z wyjątkiem witaminy C, co oznacza, że mimo jej znaczenia dla odporności naszego organizmu, nie jest ona konieczna do powstania życia” – zauważa.

Profesor wskazuje również na obecność witaminy B12 w jajach, a także witamin A+E oraz kwasu foliowego. „W żółtku kurzego jaja znajduje się około 2 gramy fosfolipidów (co jest dużą ilością), które zawierają długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Dzięki nim prawidłowo funkcjonują nasze mózgi i serca. Każda z około 10 bilionów komórek ludzkiego organizmu zawiera fosfolipidy i cholesterol, co wskazuje na ich niezbędność dla naszego zdrowia” – podkreśla.

Dodaj komentarz