fbpx

3 skuteczne metody leczenia skoliozy. Pochodzą z Niemiec i dają długofalową ulgę

Katharina Schroth to słynna rehabilitantka, której program naprawy wad postawy i leczenia skoliozy przetrwał do dziś. Choć wówczas uważano go za eksperymentalny, dziś nadal święci triumfy w gabinetach i w szkołach. Narzędziami naprawy były: ćwiczenia fizyczne, właściwy oddech i zwiększenie świadomości ciała.

Katharina Schroth

Katharina Schroth urodziła się w 1894 w Dreźnie i od najmłodszych lat cierpiała z powodu skoliozy. Choć próbowała wielu dostępnych na tamten okres metod, nic nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. Ciało pozbawione metalowego gorsetu szybko wracało do starej, nawykowej pozycji skrzywienia. Pomocą okazały się technika innowatorskiego oddychania oraz korygowanie postawy ciała poprzez ćwiczenia przed lustrem. Zobaczywszy poprawę już po kilku miesiącach, postanowiła, że założy swój własny instytut i zacznie pomagać innym ludziom z tym samym problemem.

Coraz popularniejsza

Jej metoda z roku na rok stawała się coraz popularniejsza, a pacjentów przybywało. Po II Wojnie Światowej założyła większy instytut z 6-tygodniowym programem rehabilitacyjnym, który obejmował terapię oddechową, ćwiczenia ruchowe oraz naukę świadomego poruszania się. Wszelkie pomoce korygujące były mile widziane – kiedyś wykorzystywało się to, co było pod ręką, dziś są to drabinki, krzesła, piłki lekarskie, kule i drewniane kostki. Chodziło o to, aby dostosować ćwiczenia do każdego pacjenta oraz zakresu jego ruchu. Techniki były tak spektakularne, że instytut zaczął przyjmować w jednym czasie do 150 pacjentów, którzy wspólnie ćwiczyli na salach i wielkim ogrodzie pod okiem Kathariny. Przypomnijmy, że było to w latach, w których takie techniki jak joga czy pranajama nie były jeszcze znane w świecie Zachodu, które bazują na podobnych podstawach. Oto, na czym polega metoda Kathariny Schroth:

Mięśnie i symetria

Zmiany w krzywiźnie kręgosłupa wpływają na mięśnie pleców. Po jednej stronie pleców mięśnie mogą z każdym rokiem słabnąć, a pod drugiej stronie ciała – być napięte i przepracowane. Ćwiczenia Schroth są przeznaczone do rozwiązania obu problemów i mają na celu osiągnięcie właściwej symetrii mięśni.

Oddech kątowy

Metoda wykorzystuje specjalną technikę oddychania zwaną „obrotowym oddychaniem kątowym”. Chodzi o to, aby obrócić kręgosłup wraz z oddechem, tak aby zmienić kształt klatki piersiowej i otaczającej tkanki miękkiej. Innymi słowy – oddychamy do zapadniętej części ciała i „pompujemy” ją jak balon.

Lustro a świadomość

Lustro było w tej metodzie najlepszym nauczycielem – zawsze mówiło prawdę. Ćwiczenia przed lustrem pozwalały pacjentom samodzielnie korygować postawę ciała, gdy wracali z instytutu. Były świetnym narzędziem do pracy w domu bez fachowców, a ponadto uwrażliwiały i rozwijały samoświadomość własnego ciała i nabytych wzorców ruchowych.

leczenie skoliozy
Ćwiczenia z lustrem

Efekty

Jak w każdej holistycznej i długofalowej zmianie, efekty są odczuwalne po regularnej, kilkumiesięcznej praktyce. Katharina zawsze przestrzegała swoich pacjentów, że uczestnictwo w jej programie nie zwalnia ich z obowiązku kontynuowania ćwiczeń we własnym domu. A stawka była wysoka. Uczestnicy kursów mieli w perspektywie pozbycie się bólu, większą mobilność, wyrównanie miednicy i lepszą symetrię ciała. Poprawiała się wydajność fizyczna, oddech był głębszy, mięśnie stawały się silne i elastyczne. Katharina pracowała i prowadziła pacjentów do lat 60., potem jej spuściznę przejęły inne osoby. Jej metody wciąż są praktykowane przez dzieci z wadami postawy w niemieckich szkołach.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródła: biomedcentral.com

 

 

 

 

Dodaj komentarz