fbpx

Prawdopodobnie pierwsza tego typu operacja na świecie. Lekarze z Rzymu rozdzielili syjamskie bliźniaczki

W watykańskim szpitalu im. Dzieciątka Jezus przeprowadzono pomyślnie trzy operacje rozdzielenia dwuletnich bliźniaczek, złączonych głowami. Obie dziewczynki czują się dobrze.

Choć od operacji minął już miesiąc, lekarze poinformowali o swoim sukcesie dopiero teraz. Lekarze wyznali, że istniało wysokie ryzyko krwotoku i niedokrwienia, więc czekali na rozwój wydarzeń. Medyczny sukces cieszy tym bardziej, że to pierwsze takie rozdzielenie we Włoszech i prawdopodobnie pierwsze na świecie.

Małe pacjentki pochodzą z Republiki Środkowoafrykańskiej. Urodziły się z jedną czaszką, dzieląc jednocześnie układ krwionośny. O ich przypadku dowiedziała się dyrektorka watykańskiego szpitala, Mariella Enoc podczas jednej z wizyt w stolicy afrykańskiego kraju, Bangi. Postanowiła wtedy sprowadzić dziewczynki i matkę do Rzymu, aby im pomóc.

https://twitter.com/bambinogesu/status/1280492491985301504?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1280492491985301504%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.rmf24.pl%2Ffakty%2Fswiat%2Fnews-watykan-rozdzielono-2-letnie-blizniaczki-syjamskie-zrosnietenId4598121

 

Operacja odbyła się 5 czerwca, a przygotowania do niej trwały ponad rok. Po miesiącu ogłoszono, że Ervina i Prefina czują się dobrze, choć wciąż istnieje ryzyko wdania się infekcji. Lekarze odkryli, że dziewczynki mają całkowicie różne osobowości, mimo że łączyły je wspólne funkcje mózgowe.

Na konferencji prasowej, matka dziewczynek wyznała, że chciałaby, aby jej córki zostały w przyszłości lekarkami. Wyjawiła też, że poprosiła, aby ochrzcił je papież Franciszek.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: rmf24.pl

 

Dodaj komentarz