fbpx

Cud natury. Niesamowity kolor australijskich jezior

Różowe jeziora to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych fenomenów przyrody. Na całym świecie jest ich zaledwie kilka. Ludzie uważają je za cud natury i nic dziwnego. Wszystkie łączy podobna właściwość.

Co jest tajemnicą tak nietypowego zabarwienia wody? Z pewnością nie jest to zanieczyszczenie chemiczne, a woda nie jest zatruta. Swoje kolory różowe jeziora zawdzięczają obecności specjalnych glonów, a właściwie mikroalg z gatunku Dunaliella salina. Glony te uwielbiają wodne środowiska  o wysokim stopniu zasolenia. Gdy algi mają dostateczny dostęp do światła i odpowiednią temperaturę, zaczynają akumulować czerwony pigment, tzw. astaksantynę.

Jednym z takich jezior jest jezioro Hiller, znajdujące się na australijskiej wyspie Middle. Ma ok. 600 metrów szerokości, a od oceanu oddziela je jedynie wąski pas ziemi. Różowy kolor tego jeziora jest, jak w pozostałych przypadkach najprawdopodobniej wynikiem wysokiego zasolenia i obecności alg produkujących czerwony barwnik. W odróżnieniu od innych jezior, jezioro Hiller nie zmienia swej barwy w zależności od temperatury. Utrzymuje kolor przez cały rok, a woda pozostaje różowa nawet po odseparowaniu jej i umieszczeniu w osobnym naczyniu.

Źródło: turystyka.wp.pl

Dodaj komentarz