fbpx

Niesamowity 38 latek ratuje jeziora w Indiach. Zobaczcie jak wiele może jeden człowiek

„Kiedy po raz pierwszy odwiedziłem to miejsce, to była katastrofa. Takie ogromne jezioro wyschło, a wieśniacy używali go jako placu zabaw lub składowiska na odpady. Zrobiliśmy z tego oazę.”

Prawie 500 lat temu, kiedy Kempegowda założył Bengaluru, upiększył teren licznymi zbiornikami wodnymi, zyskując w ten sposób przydomek „miasto jezior”.

Ale to wszystko przeszłość, ponieważ teraźniejszość ogołociła miasto z jego naturalnych skarbów. Z 262 zbiorników wodnych w 1960 r., ich liczba spadła do 81, z czego tylko w 34 jest obecnie życie.

Jednak w mieście przepełnionym zanieczyszczeniami jest jeden człowiek, którego celem jest zmiana scenariusza na dobre.

Po miesiącach badań i studiowania miejskich jezior, 38-letni Anand Malligavad jest gotowy zrekonstruować 45 jezior do 2025 roku, a prace już trwają!

W rozmowie z „The Better India”, Anand dzieli się szczegółami kilku ostatnich sukcesów, które oddały Bengaluru jego cenne jeziora.

Pierwszym, jak mówi, był 36-akrowy zbiornik wodny, jezioro Kyalasanahalli koło Anekal, które zostało odnowione w ciągu zaledwie 45 dni!

Anand zaprojektował i przeprowadził procedurę renowacji z pomocą okolicznych społeczności, w tym kilku techników z Electronic City.

Bez pomocy ekspertów branżowych, architektów i inżynierów Anand, inżynier mechanik, wraz z okolicznymi mieszkańcami, usunął z jeziora prawie 400 000 metrów sześciennych błota. Zrobili to za pomocą zaledwie trzech koparek i sześciu ciężarówek.

Błoto zostało użyte do stworzenia pięciu wysp na całym jeziorze, które służą obecnie jako miejsca gniazdowania ptaków, z ogromnym drzewem po środku, a także sadzonkami owocowymi i sadzonkami kwiatów. „Łącznie 18 000 sadzonek, 3000 szczepów owocowych 22 odmian, 3000 rodzimych gatunków roślin i 2000 roślin ajurwedyjskich, zapewnia jezioru bogactwo naturalnych skarbów”, dodaje.

Następnym krokiem było usunięcie około 100 000 metrów szlamu z jeziora i napełnienie go wodą.

Dwa kanały odpływu wód burzowych zostały przesunięte o 1,8 km, a wrześniowe deszcze zadziałały magicznie, przywracając życie jezioru, które było martwe od 35 lat.

Prace ostatecznie zakończyły się sadzeniem roślin i stworzeniem dwóch japońskich lasów Miyawaki na jeziorze. „To wyjątkowy proces. Stworzyliśmy lasy o powierzchni prawie 25 000 stóp kwadratowych z ponad 5000 roślin. Łącznie zebrało się 1500 wolontariuszy, aby zasadzić drzewa w rekordowym czasie 1 godziny i 45 minut ”, mówi Anand. Dodaje, że projekt został stworzony z myślą o długoterminowych aspektach zrównoważonego rozwoju. Obszar otaczający jezioro jest nie tylko chroniony przez rośliny, ale także zasiany naturalną trawą, aby uchronić go przed erozją gleby.

„Pamiętając o większości populacji rolników w okolicy, nie chcieliśmy, aby woda z jeziora była bezpośrednio wykorzystywana do celów nawadniania, co mogłoby mu zaszkodzić. Zamiast tego stworzyliśmy 186 odwiertów wokół jeziora, by można było z nich korzystać” – dodaje.

5 czerwca 2017 r. jezioro zostało całkowicie przekształcone, torując drogę Anandowi, konserwatorowi jezior, żeby mógł ocalić resztę jezior.

„Po ukończeniu jeziora Kyalasanahalli, znalazłem moje powołanie, więc zostawiłem posadę w Sansera i zacząłem pracować nad innymi jeziorami, wszystko na własną rękę. Następnym przystankiem było jezioro Vabasandra w pobliżu Bommasandra” – mówi.

Dzięki funduszom od Hewlett-Packard (HP), 5 kwietnia 2018 r. rozpoczął pracę, a dwa miesiące później 9-hektarowy obszar jeziora został przekształcony w głęboki na 50 stóp zbiornik wodny.

„Ponieważ jest to jezioro położone wyżej, odrestaurowanie go i uczynienie rezerwuarem, oznaczałoby całoroczne dowadnianie jezior położonych na niższym poziomie, takich jak Kyalasanahalli” – mówi konserwator.

Kolejnym celem było 16-akrowe jezioro Konasandra, a dalszy plan Ananda obejmuje Gavi i Nanjapura Lakes, z zamiarem przekształcenia tych ostatnich w „jedno z najlepszych mokradeł w Indiach”.

„Ratowanie przyrody nie wymaga tylko pieniędzy, ale siły woli i wspólnego wysiłku. Moim marzeniem jest dać temu miastu jedno z najlepszych mokradeł w kraju. Jezioro Nanajapura jest najlepszym miejscem do tego, a my planujemy stworzyć rezerwat ptaków, tworząc cykl ekologiczny i zdrowy wiatr!” – podsumowuje Anand.

 

Źródło: thebetterindia.com

Tłumaczenie: Kasia Kurzawa

Dodaj komentarz