fbpx

Wielka Rafa Koralowa zdrowieje, optymistyczne wieści od badaczy

Według raportu sporządzonego przez organizację pozarządową, zajmującą się zagadnieniami ochrony środowiska Reef & Rainforest Research Centre (RRRC), są znaczące oznaki poprawy Wielkiej Rafy Koralowej. Nie jest to jednak zasługa człowieka, przyroda poradziła sobie sama.

Od  wielu lat dochodzą do nas przygnębiające wiadomości o złym stanie raf koralowych. Ich wymieranie oznacza śmierć nie tylko samych koralowców, ale całych ekosystemów, złożonych z tysięcy organizmów. Australijscy naukowcy zasiali jednak ziarnko nadziei. Australijska Wielka Rafa Koralowa ma się dużo lepiej.

Chociaż ta wiadomość może podnieść na duchu, to jeszcze nie czas na świętowanie. Stan Wielkiej Rafy Koralowej wciąż jest fatalny, podobnie jak wszystkich innych raf na kuli ziemskiej.

Przyroda sama się ratuje

Pomimo wysiłków naukowców i polityków, którzy chcą ratować rafy, tej australijskiej najbardziej pomogła sama natura, a dokładnie lato na przełomie 2017 i 2018 roku, łagodny sezon pozwolił się jej odbudować.

W 2016 roku wyblakło 47,1 procent koralowców składających się na Rafę Saxon  -poinformował Sheriden Morris, dyrektor zarządzający RRRC, cytowany na portalu prweb.com. Dodał jednak, że „na szczęście większość się odbudowała dzięki poprawie warunków środowiskowych w 2018 roku”.

Rafy koralowe to jedne z najbardziej wrażliwych ekosystemów na Ziemi. Do blaknięcia koralowców dochodzi zwłaszcza w wyniku stresu termicznego, czyli zbyt wysokiej temperatury wody. Na rafy szkodliwie działają również zanieczyszczenia. Niekorzystne zmiany środowiska powodują niszczenie symbiozy koralowców z zooksantellami – glonami, które dostarczają im niezbędnych do życia substancji.

Kiedy glony opuszczą koralowiec, traci on swoją intensywną barwę oraz źródło pożywienia. Staje się słaby i podatny na choroby. Pocieszające jest to, że w odpowiednich warunkach jest w stanie dość szybko poprawić swoją kondycję.

Wielka Rafa Koralowa rozciąga się na długości 2300 kilometrów wzdłuż stanu Queensland na północnym wschodzie Australii. Jest największym systemem raf koralowych na Ziemi. W środowiskach raf koralowych znajduje się około jednej trzeciej całej bioróżnorodności ekosystemów morskich. Występują tam tysiące gatunków zwierząt – od olbrzymich żółwi, po maleńkie koniki morskie.

Źródło: tvn24

Dodaj komentarz