Za kilka dni w Polsce będzie można obserwować zaćmienie Słońca

Już wkrótce Słońce nad naszymi głowami przybierze nietypowy wygląd. Zbliża się częściowe zaćmienie Słońca, czyli sytuacja, gdy Księżyc zakrywa fragment tarczy słonecznej. Jak przygotować się do obserwacji?

Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne w Polsce już 29 marca.

Jak poinformowało Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego (OA UW), zjawisko będzie można zaobserwować na terenie całego kraju. W Warszawie rozpocznie się ono o godz. 11.50, a zakończy około godz. 13.06. Moment maksymalnej fazy zaćmienia, kiedy tarcza Księżyca zasłoni największy obszar tarczy Słońca, przypadnie na godz. 12.28. Wtedy zakryte będzie 15,6 procent średnicy Słońca.

– Zaćmienia Słońca, które możemy obserwować z Ziemi, to zjawiska wyjątkowe w skali naszego Układu Słonecznego, a być może także wśród najbliższych nam układów planetarnych – powiedział prof. Tomasz Bulik, dyrektor OA UW.

Na czym polega zaćmienie Słońca?

Jak wyjaśnia profesor, średnica Słońca jest około 400 razy większa niż średnica Księżyca, ale jednocześnie znajduje się ono około 400 razy dalej od Ziemi niż nasz naturalny satelita. – To sprawia, że oba ciała mają niemal identyczne rozmiary na ziemskim niebie. Właśnie dzięki temu możemy podziwiać efektowne zaćmienia Słońca przez Księżyc, nie tylko częściowe, lecz także całkowite i obrączkowe – zaznaczył.

Eksperci z obserwatorium podkreślają, że na innych planetach Układu Słonecznego nie dochodzi do tak dokładnego zasłaniania tarczy słonecznej przez satelity.

Jak zauważają naukowcy, Księżyc powoli oddala się od Ziemi – rocznie dystans ten zwiększa się o około 3,78 centymetra. Wynika to z oddziaływań pływowych między oboma ciałami. – Ziemia spowalnia swój obrót, Księżyc zaś oddala się od niej. Za około 600 milionów lat tarcza Księżyca obserwowana z Ziemi będzie już zbyt mała, aby przesłonić całą tarczę Słońca i mieszkańcy Ziemi nie będą już mogli podziwiać całkowitych zaćmień naszej Gwiazdy Dziennej – wyjaśnił prof. Bulik.

Jak przygotować się do obserwacji?

Profesor Bulik radzi osobom zainteresowanym obserwacją zjawiska zachowanie szczególnej ostrożności.

– Nigdy nie wolno patrzeć na Słońce bez odpowiedniej ochrony oczu. Aby bezpiecznie obserwować zaćmienie, najprościej zaopatrzyć się w specjalne okulary z filtrem z folii mylarowej. Jednak nawet mając te okulary, nie wpatrujmy się bez przerwy w Słońce. A w żadnym wypadku nie patrzmy na Słońce przez niezabezpieczoną filtrem mylarowym lornetkę, aparat fotograficzny albo inne instrumenty optyczne, ponieważ grozi to uszkodzeniem, a nawet utratą wzroku – grozi to trwałym uszkodzeniem, a nawet utratą wzroku – ostrzega astronom.

Obserwatorium Astronomiczne UW zorganizuje przed swoją siedzibą w Warszawie specjalny pokaz tego zjawiska. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji teleskopy oraz okulary ze specjalnymi filtrami. Pokaz poprowadzą eksperci z Obserwatorium. W przypadku złej pogody wydarzenie zostanie odwołane.

Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca, widoczne w Europie, przypadnie na 12 sierpnia 2026 roku. Będzie można je obserwować z Islandii, Grenlandii oraz części Hiszpanii i Portugalii.

Dodaj komentarz