fbpx

Samolot, który może odłączyć kabinę w nagłych przypadkach

Teoretycznie samoloty pasażerskie są znacznie bezpieczniejszym środkiem transportu niż samochody, ale gdy już wydarzy się katastrofa,  szansa na przeżycie jest właściwie zerowa. Ukraiński inżynier Vladimir Tatarenko opracował technologię, która w takich sytuacjach może ocalić życie pasażerów.

Tatarenko wykorzystał w tym celu system montowany w wojskowych myśliwcach, czyli po prostu katapultę, która wystrzeliwuje pilota z kabiny i pozwala mu bezpiecznie opaść na spadochronie. Dostosował ją jednak do wykorzystania w komercyjnych samolotach pasażerskich, przerabiając w taki sposób, aby w razie zbliżającej się katastrofy, można było odstrzelić cały przedział pasażerski, którzy opadłby na ziemię na kilku spadochronach.

03-8

W samolocie znajdować ma się wykonana z włókien węglowych kapsuła, w której umieszczani są pasażerowie. W przypadku zbliżającej się katastrofy, w ciągu kilku sekund w maszynie otwiera się tylny właz, przez który cały moduł wysuwa się na zewnątrz. Następnie odpalają spadochrony i następuje faza lądowania. Piloci zostają katapultowani jak w myśliwcach.

Kabina może lądować zarówno na ziemi jak i  na wodzie. Ma spadochrony przymocowane do dachu i nadmuchiwany system, który utrzyma go na powierzchni w razie potrzeby.

04-8

Oczywiście, jeśli samolot eksploduje lub jest w trakcie ataku rakietowego, to nie pomoże. Jednak to i tak niezwykłe rozwiązanie, dlatego Tatarenko pracuje obecnie nad opatentowaniem swojego pomysłu i ma nadzieję zainteresować nim linie lotnicze.

Źródło: allcompanies.website

Dodaj komentarz