fbpx

Budynek, który czerpie energię z glonów i … żyje

W Hamburgu zakończono budowę pierwszego na świecie bloku zasilanego … glonami. Jego fasada – dosłownie – żyje i dodatkowo zapewnia mu energię.

Algi to niezwykłe stworzenia – rosną bardzo szybko, podwajając swoją masę kilka razy w ciągu dnia i nie wymagając żadnych specjalnych warunków do życia. Przekształcają przy tym energię słoneczną dużo efektywniej, niż najbardziej zaawansowane panele słoneczne. Dodatkowo oprócz energii produkują też tlen. Do funkcjonowania potrzebują tylko dwóch surowców – dwutlenku węgla i wody.

3-2-1-firstalgaepo

Niemieccy architekci we współpracy z naukowcami i inżynierami zaprojektowali prawdziwie ekologiczny budynek. Jest on całkowicie zasilany przez energię wytwarzaną przez żywe glony zamknięte w specjalnych panelach będących jednocześnie fasadą budynku. To pierwszy tego typu obiekt na świecie.

85b5e5e7ed30906ea893059707000bdc

Blok o nazwie BIQ jest samowystarczalny dzięki algom i nie potrzebuje dodatkowych źródeł energii. Algi w postaci gęstego miąższu umieszczone są w szklanych panelach, gdzie w procesie fotosyntezy wytwarzają ciepło. Glony żywią się dwutlenkiem węgla i innymi składnikami odżywczymi dostarczanymi przez specjalne pompy. Ruchoma, zielona fasada zapewnia jednocześnie izolację oraz cień w słoneczne dni.

Źródło: inhabitat.com

Dodaj komentarz