fbpx

Eksperymentalny lek przeciw Covid-19 o połowę zmniejsza ryzyko hospitalizacji i śmierci

Molnupiravir to eksperymentalny lek przeciw Covid-19 opracowany przez koncern farmaceutyczny Merck & Co, który zmniejsza prawdopodobieństwo hospitalizacji i śmierci z powodu choroby o połowę — poinformował  kilka dni temu amerykański koncern.

Firma przekazała, że niedługo wystąpi o dopuszczenie leku na rynek. Jeżeli koncern dostanie zezwolenie, będzie to pierwszy na świecie lek przeciw Covid-19 dostępny dla pacjentów. Merck poinformował, że rozpocznie rozmowy z amerykańską Agencją Leków i Żywienia (FDA) w najbliższych dniach.

„Rezultaty przewyższyły moje oczekiwania w badaniach klinicznych tego leku” – powiedział dr Dean Li, zastępca pionu badawczego Merc & Co. „Gdy widzisz 50 proc. spadek liczby hospitalizacji lub zgonów, oznacza to, że lek ma znaczny potencjał kliniczny” – dodał.

Pigułka Merck wchodzi w reakcję z enzymem koronwairusa, który odpowiada za kopiowanie jego kodu genetycznego i reprodukcję. Tabletka podobnie działa również w reakcji z innymi wirusami.

Podczas badań klinicznych zarówno osoby otrzymujące eksperymentalną pigułkę, jak i placebo, zgłaszały efekty uboczne. Koncern nie podaje więcej szczegółów, poinformował jedynie, że więcej zgłoszeń o skutkach ubocznych napłynęło od grupy otrzymującej placebo.

Amerykański rząd zapowiedział zakup 1,7 mln dawek leku, jeżeli zostanie on dopuszczony do użycia przed FDA. Merck przekazał, że do końca roku będzie w stanie wyprodukować 10 mln dawek molnupiraviru.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

2 thoughts on “Eksperymentalny lek przeciw Covid-19 o połowę zmniejsza ryzyko hospitalizacji i śmierci

Dodaj komentarz