Serce Wzgórz Dalkowskich zostało Europejskim Drzewem Roku

Polskie drzewo zostało laureatem konkursu Europejskie Drzewo Roku 2025. Zwycięski Buk o nazwie Serce Wzgórz Dalkowskich ma około 300 lat i rośnie w historycznym parku przy pałacu w miejscowości Dalków na Dolnym Śląsku. Według miejscowych legend drzewo to ma magiczną moc spełniania marzeń.

Buk pospolity Serce Wzgórz Dalkowskich zdobył w środę tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2025, uzyskując imponującą liczbę blisko 150 tysięcy głosów oddanych przez internautów. Drugie miejsce zajął portugalski wiecznie zielony figowiec wielkolistny, który zdobył ponad 43 tysiące głosów, a na trzeciej pozycji uplasowała się 400-letnia hiszpańska sosna pinia, otrzymując prawie 37 tysięcy głosów.

Drzewo spełniające marzenia

Serce Wzgórz Dalkowskich to 300-letni buk pospolity odmiany purpurowej (Fagus sylvatica 'Atropunicea’), będący pomnikiem przyrody. Znajduje się w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie w województwie dolnośląskim. Anna Gomułka, prezes Fundacji na rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi w Dalkowie, zgłaszając drzewo do konkursu, podkreśliła, że jego nazwa jest symboliczna.

–Po pierwsze rośnie w centralnej części Wzgórz Dalkowskich, po drugie jego liście przybierają wiosną kolor czerwony, czyli symboliczny kolor serca. Po trzecie, najważniejsze, pod swoimi gałęziami jednoczy ludzi. Odbywają się tu koncerty, spotkania czytelnicze, warsztaty oraz nabożeństwa. Turyści, myśląc o własnych marzeniach, wrzucają łupinki bukowe do dziury w drzewie, bowiem krąży legenda, że drzewo to spełnia marzenia – opowiedziała.

Kolejne zwycięstwo z rzędu

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 19 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W tegorocznej edycji wzięło udział 15 najbardziej fascynujących drzew Europy, które wcześniej zwyciężyły w konkursach krajowych. Wszystkie te drzewa łączy wyjątkowa historia i istotna rola, jaką pełnią w życiu lokalnych społeczności.

Polskie drzewa triumfują już czwarty raz z kolei w tym prestiżowym konkursie, którego celem jest popularyzowanie niezwykłych, starych drzew, będących ważnym elementem europejskiego dziedzictwa przyrodniczego oraz kulturowego. W 2022 roku zwyciężył 400-letni Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej z miejscowości Przybudki (woj. podlaskie). W 2023 roku tytuł zdobył liczący 180 lat łódzki Dąb Fabrykant, a ubiegłorocznym zwycięzcą został Buk Serce Ogrodu z Arboretum w Wojsławicach.

Dodaj komentarz