fbpx

Jakie korzyści daje bieganie tyłem?

Czy bieganie tyłem ma sens? Oczywiście! W tej dyscyplinie organizowane są nawet zawody. Ten sposób biegania angażuje zupełnie inne mięśnie i może być świetnym uzupełnieniem treningu.

Ta zdawałoby się nietypowa aktywność, jaką jest bieganie jak oraz chodzenie tyłem, była od tysiącleci praktykowana w Chinach, jako sposób na zachowanie równowagi, sprawności zmysłów i poprawę gibkości. Dziś fizjoterapeuci zalecają często ten rodzaj treningu, ponieważ mniej obciąża stawy, niż tradycyjny bieg.

Korzyści z biegania tyłem?

Podczas biegania tyłem robimy krótsze kroki, co jest dużo mniejszym obciążeniem dla stawów. Jednocześnie intensywniej pracują konkretne mięśnie: przedniej taśmy uda i obręczy biodrowej. Bieganie tyłem usprawnia stawy biodrowe, dając im większy zakres ruchu.

Taki sposób biegania jest wskazany na przykład przy rehabilitacji po kontuzji ścięgna Achillesa, ponieważ nie obciąża ścięgna jak tradycyjne bieganie. Dodatkowo bieganie tyłem to trening koncentracji i równowagi. Nie jest to naturalny ruch, więc trzeba się przy nim skupić.

Bieganie tyłem, powinno być traktowane raczej jako uzupełnienie i urozmaicenie treningu, który wzmacnia i angażuje wszystkie partie mięśni. Jest też zalecane jako sposób na nudę i monotonię, część treningowego dystansu biegowego może być pokonywana właśnie tyłem.

Minusy biegania tyłem?

Jeden podstawowy minus biegania tyłem jest taki, że po prostu nie widzisz, gdzie biegniesz. Ciężko kontrolować trasę wykręcając nieustannie szyję. Dlatego najbezpieczniej treningi biegania tyłem robić na bieżni, gdzie masz pewność równości trasy i brak przeszkód, które mógłbyś przeoczyć. Na pewno nie jest najlepszym pomysłem bieganie tyłem w lesie czy w zatłoczonym, miejskim parku.

Na świecie organizowane były nawet zawody w bieganiu tyłem. Zresztą i na tradycyjnych zawodach pojawiają się biegacze, którzy postanawiają pokonać dystans tyłem. Rekordzistą świata w pokonaniu maratonu tyłem jest Niemiec Achim Aretz, który przebiegł w ten sposób królewski dystans w czasie 3:42:41.

 

Dodaj komentarz