fbpx

Singapur chce zakazać reklamy słodzonych napojów

W przyszłym roku w Singapurze ma zostać wprowadzony całkowity zakaz reklamy słodzonych napojów, dotyczy to miedzy innymi napojów gazowanych, soków, czy kawy rozpuszczalnej. Przepis objąć ma wszystkie media: telewizję, radio, gazety i internet.

Jak podaje CNN, zakaz ma dotyczyć najbardziej niezdrowych produktów słodzonych cukrem. Zmiany te zapowiedział Edwin Tong z singapurskiego Ministerstwa Zdrowia informując, że nowe rozporządzenie będzie miało wpływ na napoje bezalkoholowe, soki, napoje jogurtowe oraz kawę rozpuszczalną.

Dodatkowo słodzone napoje będą oznaczane etykietami w różnych kolorach, na których będzie zawarta zawartość cukru w produkcie.

Decyzja została podjęta po konsultacjach społecznych przeprowadzonych w formie ankiety. Nowe prawo ma wejść w życie w przyszłym roku.

Nadmiar cukru w diecie to ryzyko wielu chorób

Wysokie spożycie cukru dodanego, a zwłaszcza napojów słodzonych prowadzi do rozwoju otyłości i cukrzycy. Podwyższeniu ulega ciśnienie krwi, dochodzi do rozwoju zaburzeń lipidowych (podwyższa się zwłaszcza stężenie triglicerydów). Powyższe choroby przyśpieszają rozwój miażdżycy, prowadząc do przedwczesnych incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca i udar mózgu.

W badaniach wykazano, iż śmiertelność sercowo-naczyniowa była trzykrotnie wyższa u osób przyjmujących ponad 25% kalorii dziennie w postaci dodanych cukrów prostych w porównaniu do osób, u których z cukrów pochodziło mniej niż 10%. Wykazano również, iż 2 porcje dziennie napojów słodzonych cukrem w porównaniu ze spożyciem 1 porcji w miesiącu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych o 35%.

Dowody wskazujące na niekorzystny wpływ cukru dodanego na występowanie niektórych chorób przyczyniły się do opracowania wytycznych ograniczających jego spożycie. Według Światowej Organizacji Zdrowia spożycie cukru należy ograniczyć do 10% ogółu energii. Przy średnim zapotrzebowaniu kalorycznym dla osoby dorosłej na poziomie 2000 kcal będzie to około 200 kcal czyli 10-12 łyżeczek białego cukru, bo jedna łyżeczka to ok. 20 kcal (5 gramów).

Jednakże eksperci zaznaczają, że 10% energii z cukru obejmuje zarówno cukier dodany, jak i cukier zawarty w owocach i sokach owocowych. Ponieważ zgodnie z zaleceniami żywieniowców należy dziennie spożywać co najmniej 200 g owoców, wskazane jest ograniczenie spożycia cukru obecnego na stole.

Źródło: CNN

Dodaj komentarz