fbpx

Powstał akumulator, który ładuje się w kilka sekund

Obecnie jednym z głównych wyzwań jest długi czas ładowania dostępnych baterii. Jednak w zasięgu jest nowa technologia, która może to odmienić.

Twórcami tej innowacji są naukowcy z KAIST, czyli Koreańskiego Zaawansowanego Instytutu Nauki i Technologii. Opracowali oni baterie, które nie tylko szybko się ładują, ale również nie wykorzystują litu. W miejsce tego kosztownego i coraz bardziej rzadkiego pierwiastka zastosowali sód, który jest dostępny w znacznie większych ilościach.

Technologia ta, opisana w czasopiśmie Energy Storage Materials, wykorzystuje hybrydowe układy łączące materiały anodowe typowe dla akumulatorów z katodami używanymi w superkondensatorach. Dzięki temu uzyskano dużą pojemność oraz szybkie tempo ładowania i rozładowywania, co stawia ją jako alternatywę dla baterii litowo-jonowych. Akumulator sodowo-jonowy zaprojektowany przez koreańskich inżynierów mógłby znaleźć zastosowanie na przykład w pojazdach elektrycznych, samolotach lub urządzeniach elektronicznych.

Obecnie dominują na rynku akumulatory litowo-jonowe, jednak wysokie koszty litu oraz negatywne skutki środowiskowe jego wydobycia to poważne wady tej technologii. W odpowiedzi na to naukowcy z Korei Południowej przetestowali dwie różne struktury metaloorganiczne do zoptymalizowanej produkcji akumulatorów hybrydowych. Ulepszony materiał anodowy zawiera aktywne substancje w porowatym węglu z metaloorganicznych struktur.

Poprzez syntezę materiału katodowego osiągnięto wysoką pojemność, a dzięki połączeniu obu wariantów stworzono system umożliwiający stabilne magazynowanie energii oraz jej bardzo szybkie ładowanie. Sodowo-jonowy akumulator przewyższa konkurencję pod względem gęstości energii, co przekłada się na praktyczne korzyści w zastosowaniach takich jak pojazdy elektryczne, samoloty czy elektronika, co otwiera szerokie perspektywy wykorzystania nowych baterii.

Źródło: sciencedirect.com

Dodaj komentarz