fbpx

Czy bylibyśmy w stanie przeprowadzić głęboką konwersację z dopiero co poznaną osobą? Możemy się o tym przekonać podczas wycieczki do Wiednia.

To właśnie w stolicy Austrii, w Cafe Ministerium, co miesiąc odbywa się event, którego uczestnicy mają przed sobą jedno zadanie – porozmawiać. Ochotnicy poznają się dopiero, gdy zasiądą twarzą w twarz przy jednym stoliku. Organizator dobiera rozmawiających tak, aby różniło ich jak najwięcej – płeć, wiek, orientacja seksualna, a przede wszystkim pochodzenie.

Głównym zamysłem całej akcji – oprócz przywrócenia sztuki konwersacji – jest wymiana myśli, idei między między miejscowymi a turystami czy emigrantami.

Nie chodzi o to, żeby rozmawiający się zgadzali ze sobą we wszystkim. Wręcz przeciwnie – chcemy fajerwerków! – mówi pomysłodawca akcji Eugene Quinn – Liczymy na to, że te rozmowy pozwolą poznać inny świat i tym samym będę powiewem świeżego powietrza w naszym mieście.

Quinn uznał, że w dzisiejszych czasach tradycja i kultura rozmów zaczęła zanikać. Ludziom brakuje czasu i umiejętności skupienia uwagi na drugim człowieku. Przez co Wiedeń – tak jak większość wielkich miast – może wydawać się miejscem, gdzie panuje sztywna atmosfera i łatwo poczuć się samotnym czy wyobcowanym. On sam, kiedy przyjechał tu kilka lat temu z Londynu, uznał to miasto za piękne, ale z dość formalnym klimatem.

Tymczasem atmosfera wiedeńskich kawiarni sprzyja poczuciu intymności, co daje z kolei szanse przeniesienia zwykłej, grzecznościowej rozmowy na głębszy poziom. Niektóre znajomości zawarte w Cafe Ministerium przeradzają się podobno w regularną znajomość, a 3 spotkania zakończyły się małżeństwem.

Wszystkim tym, którzy obawiają się, że po 15 minutach tematy się skończą, zwłaszcza że możemy przecież trafić na osobą, z którą nie będziemy nadawać na tych samych falach, organizatorzy przychodzą z pomocą. Na każdym stoliku jest przygotowane tzw. „conversation menu” – zestaw 30 pytań, którymi rozmawiający mogą (ale nie muszą) się posiłkować, gdy zalegnie niezręczna cisza lub poczują, że ich rozmowa toczy się wokół nijakich, miałkich tematów.

 

Czytaj więcej na: fpiec.pl

Tekst: Kinga Dembińska

Dodaj komentarz