fbpx

Lubelscy naukowcy w międzynarodowym konsorcjum badającym skuteczność amantadyny

Wejście lubelskiego ośrodka do międzynarodowego konsorcjum to szansa na opracowanie skutecznej terapii przeciwko infekcji SARS-CoV-2 – powiedział szef Katedry i Kliniki Neurologii SPSK 4 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Konrad Rejdak.

Prof. Rejdak wraz ze swoim zespołem z Oddziału Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie weszli w skład międzynarodowego konsorcjum prowadzącego badania nad skutecznością amantadyny i jej pochodnych w leczeniu infekcji SARS-CoV-2.

Konsorcjum tworzą m.in. niemieckie Towarzystwo Maxa Plancka oraz uniwersytety w Kopenhadze, Barcelonie, Atenach, Aarhus i Leuven. Konsorcjum złożyło projekt naukowy w europejskim konkursie Horyzont 2021. Udziałem lubelskich specjalistów będzie badanie kliniczne w leczeniu amantadyną pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 realizowane w szpitalu klinicznym nr 4 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wraz z partnerskimi ośrodkami klinicznymi z Warszawy, Grudziądza, Wyszkowa i Rzeszowa.

„Głównym tematem zainteresowań jest użycie tego leku jako wczesna interwencja, czyli chcemy zapobiec progresji infekcji w kierunku COVID-19, a więc wieloukładowej choroby związanej z dysfunkcją wielu narządów” – powiedział Rejdak.

„My badamy również aspekt zaburzeń neurologicznych, co jest oryginalnym wkładem do tego projektu. Do całości projektu wchodzą dwa badania kliniczne, nasze pierwsze zarejestrowane na świecie z użyciem amantadyny, a parę dni temu rozpoczęło się analogiczne badanie kliniczne w Danii” – dodał.

Wniosek do programu Horyzont 2021 ma pozwolić na rozszerzenie badań. „Będzie możliwe zrobienie potężnego badania europejskiego z udziałem innych krajów i utworzenia całej linii leków opartych na amantadynie, bo przewidujemy, że koronawirusy będą nam dalej towarzyszyły” – podkreślił Rejdak.

„Mamy szansę zbliżyć się do wyjaśnienia tych wszystkich tajemnic związanych z pozytywnymi doniesieniami od pacjentów, że lek działa ochronnie. Jest to już wykazane w wielu ośrodkach przez wielu badaczy niezależnych, a teraz czas na wyniki badań kontrolowanych oraz badania molekularne” – zaznaczył Rejdak.

Badanie kliniczne z zastosowaniem amantadyny w Lublinie rozpoczęło się na początku kwietnia. Dotychczas wzięło w nim udział kilkudziesięciu pacjentów, a grupa docelowa to 200 osób – podał Rejdak.

Amantadyna była w latach 1996-2009 szeroko używana w profilaktyce i w leczeniu wirusowej grypy typu A. Obecnie jest stosowana, jako lek neurologiczny i podawana pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz