fbpx

Kampania tego człowieka przywróciła poziom wód gruntowych we wiosce

Dwarika Prasad Semwal namówił mieszkańców wsi na wspólną budowę sieci zbiorników wodnych, dzięki którym powrócił prawidłowy poziom wód gruntowych.

Dwarika Prasad Semwal wyruszył z misją założenia sieci zbiorników wodnych w wiosce Chamkot w stanie Uttarakhand w Indiach. Jej celem było przywrócenie pierwotnego poziomu wód gruntowych na tym terenie. Mężczyzna chodził od drzwi do drzwi, prosząc ludzi o wykopanie dołów w pobliżu ich domów, aby ułatwić gromadzenie wody deszczowej.

Po siedmiu miesiącach wysiłków Semwala oraz wspólnej pracy mieszkańców, na terenie wioski powstało w sumie 3500 zbiorników wodnych o powierzchni około 3m2 każdy. Nie było to jednak proste zadanie, ponieważ początkowo niewielu mieszkańców wioski było entuzjastycznie nastawionych do tego pomysłu. Kontynuowanie inicjatywy wymagało również wielu pozwoleń i przekonywania władz.

Semwal nazwał swoją kampanię „Kal Ke Liye Jal” (Woda na jutro). Samo przekazanie informacji mieszkańcom wioski nie w było wystarczające, gdyż reakcja była raczej obojętna. Działacz namawiał sąsiadów, aby wnieśli niewielki, ale znaczący wkład w oszczędzanie wody, budując niewielki staw dla ptaków i zwierząt domowych. Zauważywszy, że nie daje to efektu na dużą skalę, postanowił zmienić podejście.

Zaczął prosić ludzi o kopanie zbiorników wodnych na pamiątkę swoich bliskich lub o uczczenie ważnego dnia w rodzinie. Dając samemu przykład, Semwal sam wykopał dwa zbiorniki wodne, ku pamięci swoich dwóch siostrzeńców. Wkrótce ludzie poszli za jego wskazówkami. Połączenie idei z elementami sentymentalnymi spodobało się mieszkańcom wioski. Do akcji przyłączało się coraz więcej ludzi.

„Jestem zadowolony, że nasze wysiłki przynoszą owoce. W wiosce Chamkot pojawiło się już 3500 stawów lub dołów wodnych i proces ten ciągle trwa” — zacytowano działacza dzienniku The Print.

Droga ku ochronie zasobów wody

Kolejnym etapem kampanii Semwala ma być wykopanie około 1000 stawów wokół miejscowości Dehradun. Przyniosłoby to trwałe rozwiązanie dla problemu cofających się poziomów wód gruntowych, który nadal budzi niepokój wśród mieszkańców i ekspertów.

Cel wydaje się coraz bliższy. W ciągu ostatnich miesięcy do inicjatywy przyłączyło się co najmniej 70 kobiet-wolontariuszek z „Ganga Sakhi Sangathan”, które razem wykopały 3500 zborników wodnych. Przewodniczący organizacji, Mahendri Chamoli, powiedział również, że grupa nie może się doczekać rozszerzenia działań na nowe obszary i rozwiązania długotrwałego problemu kryzysu wodnego.

Wielu mieszkańców wioski również podziela tę opinię.  „Ta inicjatywa dała nam szansę uhonorowania naszych przodków i wypełnienia obowiązku wobec społeczeństwa” — mówi jeden z nich.

Semwal, który jest również szefem Himalajskiej Paryavaran Jadibooti Agro Sansthan, chce rozszerzyć swoją inicjatywę na lasy, aby zapewnić dzikim zwierzętom dostęp do wody. To znacznie ograniczyłoby przypadki konfliktów między człowiekiem a zwierzęciem, a także pomogłoby w zwiększeniu zielonej pokrywy i kontrolowaniu pożarów lasów. Jednak rozszerzenie projektu na regiony leśne wymagałoby znacznie większych nakładów, a także zgody władz.

Wcześniej, na prośbę Semwala, jeden staw został wykopany w lesie w dniu urodzin premiera Pushkara Singha Dhamiego, za jego zgodą. Podjęcie tego dalej, jako większej inicjatywy, wymagałoby kilku złagodzeń przepisów, ale Semwal i jego zespół mają nadzieję, że wkrótce uzyskają na to niezbędne pozwolenia.

Źródło: thelogicalindian.com

 

 

 

Dodaj komentarz