fbpx

Polscy naukowcy współtwórcami sposobu na oporne bakterie

Zespół z Uniwersytetu Gdańskiego ze specjalistami z Chin opracował nowe podejście walki z bakteriami opornymi na wiele leków. Osiągnięcie zostało opisane w prestiżowym piśmie naukowym „Chemical Engineering Journal”.

O badaniach informuje zespół prasowy Uniwersytetu Gdańskiego na stronie internetowej uczelni.

Jak podają naukowcy z UG, w całej Europie, co roku dochodzi do 4,5 miliona szpitalnych zakażeń. Coraz większe zagrożenie stwarzają przy tym bakterie o szerokim spektrum oporności na leki — takie, na które trudno jest już znaleźć skuteczny antybiotyk.

Szczególnie trzeba tu powiedzieć o bakteriach typu „ESKAPE”, które wymykają się zarówno lekom, jak i obronnym siłom organizmu.

Liczne zespoły na całym świecie poszukują więc nowych metod walki z takimi drobnoustrojami.

Specjaliści z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed z ekspertami z chińskiego Uniwersytetu w Tiencin opisali podejście oparte na metodzie fotodynamicznej. Polega ona na podaniu specjalnego związku, który uczula bakterie na działanie odpowiedniego światła, z pomocą którego później groźne mikroby się niszczy.

Polska grupa uczestniczyła w opracowaniu koncepcji badań, sprawdzeniu skuteczności metody, analizie wyników i przygotowaniu publikacji. Pracami, po stronie polskiej kierował dr hab. Mariusz Grinholc, prof. UG.

Publikacja ukazała się w prestiżowym periodyku „Chemical Engineering Journal”.

Więcej informacji tutaj i tu.

Źródło: nukawpolsce.pl

Dodaj komentarz