fbpx

3 sposoby na radzenie sobie z alergią!

Skuteczne i bezpieczne sposoby na łagodzenie objawów alergii powinny być znane każdej osobie zmagającej się z tym przykrym problemem zdrowotnym. Można sięgnąć po sprawdzone leki takie jak Clatra lub zdecydować się na metody naturalne. Przekonaj się, w jaki sposób pomóc sobie lub swoim bliskim!

Alergie to grupa uciążliwych schorzeń rozwijających się bez względu na wiek. Coraz częściej obserwuje się je w populacji krajów rozwijających się, dlatego zaliczono je do grona chorób cywilizacyjnych. Każda osoba zmagająca się z tym problemem może potwierdzić, że objawy znacznie uprzykrzają codzienne życie. Dlatego warto znać sposoby pozwalające je łagodzić – Clatra w ostatnim czasie znajduje się na ich czele.

1.    Clatra i inne leki przeciwhistaminowe

Mechanizm działania leków przeciwhistaminowych polega na konkurencyjnym wiązaniu i odwracalnym łączeniu się z receptorem H1, co znosi objawy wywołane histaminą (jeden z bardziej znaczących mediatorów reakcji alergicznej). Wyróżnia się wiele grup tego typu leków, jednak w medycynie największą rolę odgrywają leki II generacji, takie jak Clatra. Ich największe zalety:

 • mała ilość działań niepożądanych;
 • brak interakcji z alkoholem;
 • szybkie wydalanie z organizmu wraz z moczem;
 • dodatkowe działanie przeciwzapalne;
 • dobre wchłanianie w układzie pokarmowym;
 • duża skuteczność przy wysokim poziomie bezpieczeństwa.

Leki przeciwhistaminowe II generacji mogą być stosowane również u dzieci od 12. roku życia. To szybki i efektywny sposób na pozbycie się objawów alergii, m.in. takich jak katar sienny, swędząca wysypka czy alergiczny nieżyt nosa.

2.    Ziołolecznictwo

Zioła nie są tak skuteczne jak leki, a efekty ich stosowania widać dopiero po dłuższym czasie. Dodatkowo musisz pamiętać o regularności. Zawsze przed rozpoczęciem ziołolecznictwa skonsultuj się z lekarzem – pamiętaj, że wiele leków wchodzi w interakcję z ziołami, co może zakończyć się pogorszeniem stanu zdrowia i poważnymi działaniami niepożądanymi.

Jeśli jednak preferujesz naturalną medycynę, a lekarz wyrazi zgodę, sięgnij po zioła łagodzące objawy alergii takie jak:

 • czarnuszka siewna;
 • skrzyp polny;
 • dziurawiec;
 • wiesiołek;
 • nawłoć.

Najprostszym sposobem jest przyrządzenie z nich naparów.

3.    Odczulanie

Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa, to metoda pozwalająca na całkowite wyleczenie alergii. Polega na wielokrotnym podawaniu szczepionki alergenowej (minimalnych ilości alergenu wywołującego u pacjenta objawy) celem wywołania tolerancji immunologicznej. Po kilku latach organizm przyzwyczaja się do obecności alergenów i przestaje na nie reagować.

Zaletą metody jest jej trwałość, ponieważ efekty utrzymują się nawet wiele lat po zakończeniu leczenia. Możesz całkowicie zapomnieć o przykrych, uciążliwych objawach. Niestety nie każdy może skorzystać z odczulania, terapia trwa średnio 3 lata i jest kosztowna (nawet do 300 zł miesięcznie). Poza tym mimo jej wdrożenia nie ma pewności, że rezultaty będą zadowalające.

Dodaj komentarz