fbpx

Krowy prowadzą ze sobą ciekawe „rozmowy” na pastwiskach

Australijscy naukowcy mają dowody na to, że krowy są zwierzętami o bujnym życiu społecznym. Teza ta powstała po przeanalizowaniu głosu 18 przedstawicieli tego gatunku.

Krowy kojarzą nam się z uosobieniem spokoju. Zwierzęta te bez pośpiechu, całymi dniami żują trawę, stojąc niemalże w miejscu. Naukowcy doszli do wniosku, że przedstawiciele tego gatunku, będąc w samotności, muszą czuć się bardzo nieszczęśliwe. Udało się dowieść, że są to zwierzęta niezwykle towarzyskie i… rozmowne.

Alexandra Green jest badaczką z Uniwersytetu w Sydney, która w swoje naukowe dociekania włączyła 18 krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Przez wiele miesięcy obserwowała ich zachowania, nagrywała głos, a następnie poddawała go analizie. Udało się zarejestrować aż 333 próbki muczeń i innych pomruków.

Co ciekawe, w sytuacjach emocjonalnych każdy osobnik ze stada posługuje się swoim indywidualnym językiem.
Inny sposób mruczenia towarzyszy im podczas podniecenia seksualnego, inny w trakcie ekscytacji, a jeszcze inny, gdy są głodne lub zlęknione.

„Rozmowy” krów na tematy przyjemne dla stada generowały donośne i dźwięczne muczenie. Ton ten obniżał się znacznie, gdy bydło było smutne, wystraszone lub złe. Obróbka i analizą tych dźwięków zajęli się w następnej kolejności bioakustycy z Francji. Jeszcze nie wiadomo, co uda im się ustalić. Sama Green ma nadzieję, że taka wiedza będzie w przyszłości wykorzystywana przez rolników zajmujących się hodowlą bydła. Będzie miało to na celu poprawę jakości ich życia i lepszą troskę o bieżące potrzeby.

  • Rozumienie komunikacji wokalnej krów może być również szansą na poprawienie ich samopoczucia, a nawet leczenie zaburzeń nastroju – twierdzi naukowiec.

Wielu rolników szczerze przyznaje, że lata spędzone na pastwisku z tymi zwierzętami pozwalają na lepsze zrozumienie ich języka. Właściciele krów są zdolni do oceny ich nastroju jedynie po wydawanych odgłosach. Aby potwierdzić taką hipotezę, trzeba jeszcze poczekać na naukowe wyniki.

Dodaj komentarz