fbpx

Jak polubić bieganie? Psycholodzy wskazują, co może pomóc

Ustal jasny cel, na starcie nie przyspieszaj zbyt mocno i koncentruj się na swojej ewolucji — według specjalistów z Wielkiej Brytanii te zasady mogą sprawić, że bieganie dostarczy nam więcej radości. Zwrócili również uwagę na pozytywny wpływ odpowiedniej muzyki podczas treningu.

Badacze z Wielkiej Brytanii, Noel Brick i Stuart Holiday, udostępnili swoje rekomendacje w książce opublikowanej we wrześniu o nazwie “Psychologia biegania”. W wywiadzie dla “Newsweeka”, Noel Brick, specjalista od psychologii sportu, podkreślił, jak ważne jest zrozumienie naszych powodów do biegania. Wskazał, że osoby posiadające silne motywy częściej angażują się w bieganie na dłuższą metę, nawet w obliczu przeciwności.

Co dokładnie Brick miał na myśli, mówiąc o powodach? Podkreślał, że to indywidualna sprawa. Dla niektórych może to być chęć schudnięcia czy dbanie o zdrowie, inni mogą traktować bieganie jako sposobność do spotkań towarzyskich. Jak zaznaczył ekspert, ważne jest, by nasze przyczyny były dla nas istotne, co pomaga wytrwać w bieganiu na dłuższą metę.

Kolejny element wspierający regularne bieganie to ustalanie realistycznych celów i śledzenie ich osiągnięcia. Brick zwrócił uwagę, że dostrzeganie swojego rozwoju i osiągnięć może nas motywować, zwłaszcza w trudnych chwilach. Radził, by nowicjusze nie skupiali się tylko na konkretnych wynikach, ale bardziej na swoim postępie.

Podkreślił również, że przemyślenia nad tym, co osiągnęliśmy, wzmacniają naszą pewność siebie. W psychologii jest to znane jako “poczucie własnej skuteczności”. Najważniejszym źródłem tego poczucia są nasze dotychczasowe sukcesy i doświadczenia. Jeśli widzisz swoje postępy, np. biegniesz przez minutę bez przerwy po raz pierwszy, wzmacniasz to poczucie, co sprzyja utrzymaniu nawyku biegania.

Błędy początkujących biegaczy i najlepszy wybór muzyczny

Bardzo częstym błędem wśród początkujących jest zbyt szybkie tempo na starcie. Brick radzi, by na początku ustawić tempo bardziej umiarkowane, dostosowując się do swoich możliwości. Doradzał też słuchanie muzyki podczas biegu, tłumacząc, że dodaje ona energii, zmniejsza nudę i może zwiększyć wydajność treningu.

Zalecił utwory o rytmie między 125 a 140 uderzeń na minutę jako optymalne dla biegaczy. Wśród nich wymienił hity takie jak “I Ain’t Worried” One Republic czy “I Got A Feeling” Felixa Jaehna i inne.

Dodaj komentarz