fbpx

Marihuana może cofać przewlekłe zmiany w stawach

Dobra wiadomość dla 54 milionów ludzi cierpiących na artretyzm: The Arthritis Society zleciło badania sprawdzające możliwości opracowania przełomowych terapii z wykorzystaniem marihuany medycznej.

Kanadyjski naukowiec, dr Jason McDougall, otrzymał od organizacji strategiczną dotację na ukończenie trzyletnich badań nad skutecznością konopii w leczeniu przewlekłych chorób stawów. McDougall jest profesorem farmakologii i anestezjologii na Uniwersytecie Dalhousie w Halifax w Nowej Szkocji i jednym z czołowych badaczy bólu na świecie.

Badanie ma na celu ustalenie czy leki oparte na konopiach powodują więcej niż tylko tępienie bólu związanego z zapaleniem stawów, czy mogą rzeczywiście cofać chorobę. Jest to pierwsze finansowane przez organizację badanie, dotyczące bezpośrednio terapii opartych na marihuanie medycznej.

„Ludzie żyjący z bólem stawów szukają alternatywnych rozwiązań w celu poprawy jakości życia” – powiedziała Janet Yale, prezes i dyrektor generalny The Arthritis Society. „Potrzebujemy badań, które pomogą odpowiedzieć na wiele ważnych pytań dotyczących marihuany medycznej i jej stosowania. Naszym celem jest zapewnienie Kanadyjczykom możliwości dokonywania świadomych wyborów dotyczących opcji leczenia oraz zapewnienie lekarzom wytycznych opartych na dowodach, aby mogli zalecać leczenie swoim pacjentom. Ten projekt jest ważnym krokiem do osiągnięcia tych celów. ”

Badania opierają się na wcześniejszych pracach chińskich naukowców, którzy odkryli, że stawy dotknięte artretyzmem nie tylko zawierają niezwykle wysokie stężenia receptorów CB2, ale że miejsca te sugerują również drogę leczenia.

Co to jest receptor CB2? W dużym uproszczeniu, CB2 jest cząsteczką w ścianie komórkowej, będącą niejako przejściem dla kannabinoidów do wnętrza komórki. Jest to sposób, w jaki komórki oznaczają pomocne cząsteczki krążące obok podczas codziennego funkcjonowania organizmu.

Podczas gdy organizm produkuje własne endokannabinoidy, które mogą przyłączać się i pracować na komórce za pośrednictwem receptorów CB2, leki oparte na konopiach mają również zdolność przechodzenia przez te same drzwi. Naukowcy uważają, że może to być powodem, dla którego konopie są skuteczne w leczeniu zaburzeń takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Myślenie jest następujące: jeśli lek oparty na marihuanie może wykorzystywać receptory CB2 do przemieszczania się wewnątrz komórek i bezpośrednio wpływać na sygnały bólowe w stawach, czy może również naprawiać uszkodzenia stawów?

Jest wiele powodów, by tak sądzić.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Philosophical Transactions w Royal Society B wykazało, że układ endokannabinoidowy organizmu za pomocą podanych zewnętrznie kannabinoidów, uwalnia przeciwutleniacze, które pomagają naprawić uszkodzone komórki.

Anegdotyczne dowody, takie jak historia pewnej kobiety z Maine, która przez picie koktajli z marihuaną doprowadziła do remisji objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, dostarczają dalszych, prowokujących do myślenia uzasadnień, aby zgłębić możliwości leczenia konopiami.

Co więcej, firmy podążają za modą. Kanadyjskie firmy produkujące medyczną marihuanę ­– Aphria, Inc. i projekt Peace Naturals – zobowiązały się do przekazania 100 000 dolarów Towarzystwu Arthritis, aby pomóc w pokryciu kosztów badań dr McDougalla. Kiedy rynek naciska na nowe badania, jest to dobry znak dla osób cierpiących.

W rzeczywistości receptory kanabinoidowe odgrywają kluczową rolę w regulacji układu odpornościowego organizmu. Nie jest jasne, w jaki sposób działają. Ze ściśle biologicznego punktu widzenia, zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów i przewlekłe choroby, jak choroba zwyrodnieniowa stawów, nie mają większego sensu. Dlaczego ciało miałoby atakować się lub nie być w stanie naprawić tak ważnych funkcji, jak ruchomość stawów? Odkrycie receptorów kanabinoidowych w miejscach zapalnych może dostarczyć odpowiedzi.

Dzięki długiej liście wcześniejszych prac w tej dziedzinie, zespół McDougalla już wie, że leki na bazie konopii działają bezpośrednio na miejsca CB2 i tłumią stany zapalne i ból, pośrednicząc w odpowiedziach immunologicznych w miejscach zapalenia. Sugeruje to, że ciało wyciąga rękę po molekuły, aby pomóc zrekonstruować swoje istotne elementy.

Następnym krokiem będzie sprawdzenie, czy zmiany w lekach wywołują różne reakcje w organizmie. Jeśli naukowcy odkryją kolejne sposoby przyjmowania lub używania leków przez receptory kannabinoidowe, może to stworzyć nowe sposoby leczenia. Znaczna część wiedzy, którą obecnie dysponujemy, jest teoretyczna, a większość lekarzy i pacjentów jest po prostu wdzięczna za skuteczne leczenie bólu – bez względu na to czy jest ono zrozumiałe, czy nie.

Jednak wraz z rozwojem naszej wiedzy na temat systemu endokannabinoidowego organizmu i dokładniejszego zbadania sposobów, dzięki którym leki na bazie konopii zmniejszają stan zapalny i wpływają na układ nerwowy, prawdopodobnie odkryjemy nowe sposoby leczenia i możliwości na odwrócenie długotrwałych uszkodzeń stawów.

Badania McDougalla jeszcze się nie zakończyły, ale wyniki są oczekiwane wkrótce.

 

Źródło: fibrowomen.com

Tłumaczenie: Kasia Kurzawa

Dodaj komentarz