fbpx

Bioreaktor zasilany glonami, który jest w stanie pochłonąć więcej CO2 niż drzewa

Coraz więcej źródeł donosi o zbliżającej się katastrofie, spowodowanej zmianami klimatycznymi. Nadzieję na poprawę sytuacji dają nowoczesne technologie, sprzyjające środowisku naturalnemu. Jednym z takich właśnie projektów jest bioreaktor.

Urządzenie wygląda jak szafa o wymiarach 210 x 90 x 90. Mimo niepozornych gabarytów dysponuje niezwykłymi możliwościami. Bioreaktor o nazwie Eos wypełniony jest glonami, które przy pomocy fotosyntezy potrafią pochłaniać ogromne ilości dwutlenku węgla, wykorzystując niewielką ilość wody i światło słoneczne. W zamian otrzymujemy znaczną ilość energii i tlenu, które możemy spożytkować dla własnych potrzeb. Ostatecznym celem naukowców jest przekształcanie tej energii na biopaliwo.

Najbardziej obiecującym w tym projekcie jest fakt,  że zaledwie jedna taka mobilna eko-elektrownia pochłania tyle dwutlenku węgla, ile obszar leśny o powierzchni 4000 metrów kwadratowych. Pomysłodawcy projektu myślą o zastosowaniu takich bioreaktorów w środowiskach miejskich, gdzie nie ma możliwości posadzenia drzew i wygospodarowania miejsca na jakiekolwiek tereny zielone.

Bioreaktor wyprodukowany przez firmę Hypergiant Industries jest maszyną inteligentną. Cały proces pochłaniania dwutlenku węgla i rozwoju glonów jest ściśle kontrolowany przez technologie sztucznej inteligencji, dzięki temu efektywność jego pracy jest o wiele większa. Eos obecnie znajduje się w fazie prototypu. Inżynierowie twierdzą, że przez kolejne miesiące będzie on udoskonalony i w 2020 roku możemy spodziewać się, że powoli będzie komercjalizowany.

Źródło: GeekWeek.pl/Hypergiant Industries / Fot. Hypergiant Industries

One thought on “Bioreaktor zasilany glonami, który jest w stanie pochłonąć więcej CO2 niż drzewa

  • 26 września 2019 at 06:59
    Permalink

    Z jednej strony świetny pomysł, bo może pomóc planecie. Z drugiej… Stawianie sztucznego producenta tlenu, sterowanego przez AI może spowodować, że tworzenie w miastach terenów zielonych zostanie uznane za zbędne i zaczniemy żyć w jeszcze bardziej zabetonowanym świecie. Według mnie można to potraktować jako wsparcie zanim naprawimy co zniszczyliśmy, a nastepnie zlikwidować, zeby zapobiec kolejnej katastrofie.

    Reply

Dodaj komentarz